Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białoruska pisarka odebrała Nagrodę Pokojową Księgarzy

0
Podziel się:

Swietłana Aleksijewicz otrzymała najbardziej prestiżowe niemieckie wyróżnienie literackie.

Białoruska pisarka odebrała Nagrodę Pokojową Księgarzy
(Peter Groth/CC BY 3.0/wikimedia commons)

Białoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz (na zdjęciu) odebrała dziś we Frankfurcie nad Menem najbardziej prestiżowe niemieckie wyróżnienie literackie - Pokojową Nagrodę Księgarzy Niemieckich.

Niemiecki historyk Karl Schloegel w laudacji określił laureatkę mianem _ archeologa komunistycznego świata _. _ - Jako pisarka dysponowała przeciwko autorytarnym reżimom na postsowieckich obszarach, nie tylko na Białorusi, wyłącznie słowem, które było wytrwałe, nieustraszone i wstrząsające _ - powiedział Schloegel.

Podkreślił, że w swoich utworach Aleksijewicz _ udzieliła głosu tym, których pozbawiono możliwości wypowiedzenia się _. Przypominał list pisarki do prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki, w którym napisała: _ Pan wierzy we władzę, a ja wierzę w słowo _.

W uzasadnieniu decyzji rady fundacji Księgarzy Niemieckich napisano, że Aleksijewicz _ nakreśliła z pokorą i wielkodusznością świat jej rodaków z Białorusi, Rosji i Ukrainy, wyrażając ich cierpienia i pasje _.

W uroczystości we frankfurckim kościele św. Pawła uczestniczyło 1000 gości, w tym przewodniczący niemieckiego parlamentu (Bundestagu) Norbert Lammert. Wręczenie nagrody było punktem kulminacyjnym Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie.

Nagrodę wynoszącą 25 tysięcy euro pisarka zamierza przeznaczyć na swoją dalszą pisarską działalność. Jak zapowiedziała, chce rozdawać swoje książki w regionie, gdzie Łukaszenka planuje budowę kolejnej elektrowni atomowej. W _ Czarnobylskiej modlitwie _ i innych publikacjach Aleksijewicz opisywała katastrofę w Czarnobylu (Ukraina) i tragiczny los mieszkańców skażonych regionów. Tematem jej książek była też interwencja radziecka w Afganistanie oraz losy kobiet i dzieci w drugiej wojnie światowej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)