Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Białoruskie firmy szukają pracowników

0
Podziel się:

Problem dotyczy zwłaszcza dużych przedsiębiorstw.

Białoruskie firmy szukają pracowników
(PAP/EPA)

Białoruskie firmy alarmują, że brakuje im pracowników. Problem dotyczy zwłaszcza dużych przedsiębiorstw.

Niezależny Portal Karta 97 pisze, że głównie robotnicy fizyczni szukają pracy za granicą. Z powodu niskich zarobków na Białorusi znaczna cześć robotników fizycznych i rzemieślników szuka pracy w krajach sąsiednich - głównie na Litwie i w Polsce.

Z problemem braku rąk do pracy borykają się przede wszystkim wiodące koncerny Białorusi. Według ekspertów - niedobory kadrowe negatywnie wpłyną na rozwój białoruskiej gospodarki, która i tak balansuje na krawędzi kryzysu.

ZOBACZ TAKŻE:

W maju niezależna prasa informowała o brakach kadrowych w szpitalach i na uczelniach. Białoruscy lekarze i naukowcy wyjeżdżają do krajów Europy Zachodniej i Rosji. Według przedstawicieli białoruskiej rady dyrektorów powstrzymać to negatywne zjawisko mogą tylko podwyżki wynagrodzenia. Obecnie przeciętna pensja to zaledwie 300 dolarów.

Według zapowiedzi prezydenta Aleksandra Łukaszenki w ciągu najbliższych lat powinna zostać podwyższona do 1000 dolarów. Tymczasem na Białorusi drożeją usługi i towary. Sam prezydent przyznał w jednym z wywiadów, że jeśli zarobki mają być na poziomie europejskim to takie muszą być też ceny.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)