Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Biały Dom: podróż Obamy do Azji odwołana

0
Podziel się:

Prezydent USA miał m.in. wziąć udział w szczycie państw organizacji Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku.

Biały Dom: podróż Obamy do Azji odwołana
(PAP/EPA)
bFdMRuHV

W związku z paraliżem rządu federalnego prezydent Barack Obama nie pojedzie na szczyt państw organizacji Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC).

Komunikat głosi, że decyzję podjęto ze względu na możliwe problemy ze zorganizowaniem podróży w związku z kryzysem budżetowym i determinacją prezydenta, by naciskać na jak najszybsze rozwiązanie patowej sytuacji w kraju. Podróż obejmowała pierwotnie cztery kraje: Indonezję, Brunei, Malezję i Filipiny; Obama miał wylecieć w sobotę wieczorem.

Szczyt APEC rozpoczyna się w poniedziałek na indonezyjskiej wyspie Bali; dwa dni później w Brunei rusza szczyt państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), łączącego USA i ich sojuszników w regionie. O swojej nieobecności Obama poinformował telefonicznie prezydenta Indonezji i sułtana Brunei - podał Biały Dom.

bFdMRuHX

O skróceniu podróży z powodu wydarzeń w Stanach Zjednoczonych i odwołaniu wizyty w Malezji i na Filipinach Biały Dom powiadomił już w środę.We wszystkich czterech krajach prezydenta ma reprezentować sekretarz stanu John Kerry. Obecny paraliż rządu USA jest spowodowany nieuchwaleniem przez Kongres ustawy budżetowej.

Amerykański prezydent już wcześniej dwukrotnie odwoływał wizyty w Azji w 2010 roku - raz musiał zostać w Waszyngtonie z powodu głosowania nad ustawą o opiece zdrowotnej, a drugi raz przyczyną był wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej.

Czytaj więcej w Money.pl

bFdMRuIy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)