Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Biały konwój. Wszystkie ciężarówki wróciły z Ukrainy

0
Podziel się

Tak uważają władze w Kijowie. Z kolei pomoc humanitarna pojawiła się na miejscowych bazarach. Cena paczki soli wynosi 10 hrywien, czyli 4 razy więcej niż zwykle.

Biały konwój. Wszystkie ciężarówki wróciły z Ukrainy
(EPA/STRINGER)
bDzMVLEB

Ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej, organizator konwoju z pomocą humanitarną Rosji dla mieszkańców wschodniej Ukrainy, potwierdziło, że dzisiaj o godz. 14 czasu moskiewskiego (12 w Polsce) wszystkie pojazdy wróciły do kraju.

Aktualizacja: 21.30

_ - Rosyjska kolumna wykonała zadanie i dowiozła pomoc humanitarną do Ługańska. O godz. 14 czasu moskiewskiego wszystkie pojazdy wróciły do Rosji _ - oświadczył przedstawiciel rosyjskiego resortu sytuacji nadzwyczajnych Eduard Czyżykow.

bDzMVLED

Czyżykow podkreślił, że _ wszystkie powracające ciężarówki przeszły odprawę graniczną i celną - tak ukraińskiej strony, jak i rosyjskiej _. _ - Celnicy i pogranicznicy mogli się przekonać, że Kamazy wróciły puste _ - powiedział.

Przedstawiciel Ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych przekazał, że w czasie przejazdu kolumny przez terytorium Ukrainy nie doszło do żadnych incydentów czy prowokacji; wszyscy kierowcy wrócili cali i zdrowi.

_ Wywieźli maszyny i ciała _

O tym, że wszystkie rosyjskie ciężarówki z konwoju, który przewoził pomoc humanitarną dla wschodniej Ukrainy, wróciły dzisiaj do Rosji, wcześniej poinformował przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Paul Picard. Władze w Kijowie twierdzą, że Rosjanie wywieźli maszyny z dwóch fabryk wojennych, a także ciała zabitych w walkach rosyjskich oficerów.

OBWE poinformowało jedynie, że wszystkie ciężarówki zostały rozładowane na terytoriach kontrolowanych przez separatystów, a następnie wróciły do Rosji. Według sztabu operacji antyterrorystycznej, pomoc humanitarna od razu pojawiła się na miejscowych bazarach. Cena paczki soli wynosi 10 hrywien, czyli około 2,5 złotego, 4 razy więcej niż zwykle.

bDzMVLEJ

Nie było czasu na kontrolę

Ukraińscy celnicy i funkcjonariusze Służby Granicznej nie mieli możliwości skontrolowania ciężarówek wjeżdżających i wyjeżdżających z Ukrainy, dlatego nie wiadomo, co dokładnie one przewoziły. Centrum operacji antyterrorystycznej twierdzi, że część aut parkowała w okolicach miejscowych kostnic, dlatego mogły one wywieźć ciała zabitych na terytorium Ukrainy Rosjan.

Wcześniej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poinformowała, że ciężarówki wywożą maszyny z donieckich zakładów Topaz, które produkują systemy radarowe Kolczuga oraz z fabryki amunicji w Ługańsku.

Ukraińskie władze najbardziej obawiały się prowokacji. Konwój mógł zostać zaatakowany, co miało być pretekstem do rosyjskiej interwencji wojskowej. Do tego jednak nie doszło. - _ Dzięki naszym skoordynowanym wysiłkom udało się uniknąć prowokacji _ - powiedział prezydent Petro Poroszenko.

bDzMVLEK
Czytaj więcej w Money.pl
Co piszą rosyjskie media o białym konwoju? Kolumna 287 ciężarówek stoi obecnie w odległości około 20 kilometrów od rosyjsko-ukraińskiego przejścia granicznego Donieck-Izwarino.
Ostre słowa: Prezydent Rosji udaje przyjaciela Prezydent Rosji kładzie w ten sposób podwaliny pod prorosyjskie nastroje w tej części kraju po zakończeniu walki z separatystami - pisze Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Merkel tłumaczy się ze słów wicekanclerza Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel opowiedział się za federalizacją na Ukrainie. Kanclerz Angela Merkel oświadczyła jednak, że miał on na myśli decentralizację.
Niemcy dadzą Ukrainie pół miliarda euro na odbudowę Donbasu - _ Chcemy, by prawa Ukrainy były przestrzegane; działania zbrojne powinny być wstrzymane, a granica z Rosją - kontrolowana - _oświadczyła Angela Merkel. - _ Niemcy wiele nauczyły się ze swojej historii _- zaznaczyła.
bDzMVLFe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)