Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Biernacki ma swoje cele. "Patrzę na swoje zadania realnie"

0
Podziel się:

- Patrzę na swoje zadania realnie, w perspektywie końca kadencji - mówi minister sprawiedliwości Marek Biernacki.

Biernacki ma swoje cele. "Patrzę na swoje zadania realnie"
(Piotr Kowalczyk/AGENCJA SE/East News)

Ustawa o kontroli operacyjnej, zmiana przepisów o ochronie świadków to niektóre z celów nowego szefa resortu sprawiedliwości Marka Biernackiego. Według ministra należy także rozważyć, czy to nie sąd powinien wyrażać zgodę na prowadzenie operacji specjalnych przez służby.

- _ Patrzę na swoje zadania realnie, w perspektywie końca kadencji. Wybiorę kilka ustaw, które chciałbym doprowadzić do końca i co do których jestem przekonany, że są w Polsce niezbędne potrzebne _ - powiedział Biernacki. Dodał, że był już ministrem, zna tę pracę, jej możliwości i ograniczenia.

Przypomniał, że już jako szef komisji śledczej badającej sprawę Krzysztofa Olewnika zwracał uwagę na potrzebę opracowania przepisów dotyczących kontroli operacyjnej, czyli stosowania takich technik jak np. podsłuchy czy kontrola korespondencji. -_ Założenia do takiej ustawy w zasadzie są przygotowane - można je znaleźć we wnioskach z prac komisji _ - podkreślił. Dodał, że planuje już pierwsze spotkania z innymi ministrami w tej sprawie.

Biernacki pytany o sprawę uniewinnienia b. posłanki PO Beaty Sawickiej i uznania przez sąd dowodów w tej sprawie za nielegalnie uzyskane, powiedział, że należy zastanowić się i rozważyć takie rozwiązanie, by cała operacja specjalna była prowadzona pod nadzorem sądu, by sąd wyrażał zgodę na jej przeprowadzenie.

Przypomniał, że pozostaje też do zrealizowania pomysł nadania szczególnej ochrony świadkom - osobom osadzonym bądź aresztowanym, będącym uczestnikami postępowań, których wiedza szczególnie naraża je na niebezpieczeństwo utraty życia. -_ To też wynik prac komisji śledczej, trzeba wrócić do tych wniosków i zrealizować je _ - powiedział.

Pytany o ewentualne zmiany wśród wiceministrów, podkreślił, że na razie nie zamierza nic zmieniać, tylko przyjrzeć się pracy urzędu. _ Nie będzie jakichś czystek, potrzebna jest normalna, ciężka praca nad zmianami w prawie - również tymi zaproponowanymi przez mojego poprzednika _ - powiedział. Chcę kontynuować prace nad zmianami w sądach, w kodeksie postępowania karnego, również w prawie o prokuraturze i przy tej okazji uporządkować sprawy billingów - zadeklarował.

Biernacki powiedział, że zanim będą prowadzone kolejne zmiany struktur sądowych, czy struktur prokuratorskich, potrzebna jest generalna ocena funkcjonowania sieci samorządowej i jej zadań. -_ Trzeba też zweryfikować dotychczasowe zmiany w sądach i ocenić czy nowy system się sprawdza _ - zaznaczył Biernacki. - _ Oczywiście z góry nie zakładam, że działa źle _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy minister ujawnia, co obiecał mu Tusk Nowomianowany minister sprawiedliwości otrzymał od Donalda Tuska aż trzy propozycje objęcia teki ministra.
Tusk dokona dzisiaj zmian w rządzie _ Marek Biernacki jest jedną z czołowych postaci tej bardziej konserwatywnej części Platformy _.
To na tym powinien się skupić Biernacki Oprócz reformy procedur i postępowań sądowych na rozwiązanie oczekują m.in. kwestie odnoszące się do biegłych sądowych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)