Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Bitwa o gaz. Zapłacimy więcej za błękitne paliwo

Bitwa o gaz. Zapłacimy więcej za błękitne paliwo

Fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EAST NEWS

Nowe prawo o zapasach strategicznych spowoduje podwyżki cen gazu w każdy polskim domu – alarmują eksperci na łamach dziennika „Rzeczpospolita”.

Powodem do obaw dla milionów Polaków, ale również samej branży, jest projekt zmian dotyczący obowiązkowych zapasów gazu w Polsce. Dokument został już przyjęty przez rząd i w obecnej formie ma mocno faworyzować PGNiG.

Cena gazu nieznana

Ekspertów szczególnie niepokoi kosztowny obowiązek utrzymywania zapasów gazu przez rok – nawet po zaprzestaniu jego importu. Co zaskakujące, takiego wymogu nie nałożono na podmioty wydobywające gaz lub kupujące go na terenie Polski.

Nieznana jest również cena po jakiej później ma być odsprzedawane importowane paliwo. Jej wysokość ustali rząd. W tej sytuacji import gazu do Polski przez niezależne podmioty będzie kompletnie nieopłacalny.

– Wejście w życie nowych przepisów spowoduje, że zniknie ekonomiczne uzasadnienie importu gazu do Polski przez niezależnych dostawców. W takiej sytuacji nie ma co liczyć na pojawienie się chętnych, innych niż PGNiG, do korzystania np. z terminalu LNG w Świnoujściu, Baltic Pipe czy z innych planowanych gazociągów – alarmuje na łamach „Rzeczpospolitej” Ireneusz Sawicki, członek zarządu obracającej gazem firmy Handen.

Będzie drożej

Według dziennika nowe przepisy mogą spowodować wzrost cen dla finalnych odbiorców o 5–7 proc., a Polska może narazić się na sankcję z Brukseli i interwencję Europejskiej Federacji Przedsiębiorstw Obrotu Energią EFET

Sama grupa PGNiG przyznaje natomiast, że widzi potrzebę zmian w ustawie o zapasach, które by wyjaśniły wątpliwości interpretacyjne – czytamy na stronie rp.pl

Krzysztof Suwart

Czytaj także
Polecane galerie
Gość
2017-06-20 22:05
I kto tu rządzi? KORPORACJE
ZK590
2017-06-20 10:02
mamy najdroższy węgiel na świecie a czy gaz jest gdzieś po wyższej cenie jak gaz dla Kowalskiego ?
Polak musi marznąc i rzadko się myć bo i woda jedna z najdroższych ?
mojeimie
2017-06-19 18:43
apteki dla aptekarzy, a gaz dla gazowników
Pokaż wszystkie komentarze (8)