Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Biznes na Węgrzech. Dla zagranicznych firm era kolonizacji się skończyła

0
Podziel się

Zgodnie z sierpniowym sondażem ośrodka Ipsos centroprawicowy Fidesz premiera Orbana ma wciąż dwucyfrową przewagę nad opozycyjnymi socjalistami.

Biznes na Węgrzech. Dla zagranicznych firm era kolonizacji się skończyła
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bErUvHZx

Tak twierdzi premier Viktor Orban (na zdjęciu), przemawiając na pierwszym po wakacjach posiedzeniu parlamentu. Opozycja zarzuca mu prowadzenie przedwczesnej kampanii przed wyborami w 2014 r.

_ - Węgry są niepodległym, suwerennym państwem. Era kolonizacji się skończyła. Dla nas sprawą rangi państwowej jest obniżenie opłat za media, likwidacja reżimu spłacania kredytów walutowych oraz ratowanie rodzin i ich domów _ - powiedział premier.

_ - Banki i duże przedsiębiorstwa korzystające na Węgrzech z pozycji monopolisty muszą się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Kiedyś miały silną pozycję i rządy socjalistyczne kłaniały się przed ich potęgą, ale teraz to my jesteśmy ci silniejsi. To one muszą się dostosować do Węgrów, a nie na odwrót _ - mówił Orban.

bErUvHZz

Niższe koszty elektryczności oraz pomoc dla setek tysięcy Węgrów, którzy wzięli kredyty walutowe i teraz zmagają się z ich spłatą, najprawdopodobniej będą głównymi propozycjami w programie rządu przed wyborami do parlamentu w pierwszej połowie przyszłego roku - przewiduje Reuters.

Zgodnie z sierpniowym sondażem ośrodka Ipsos centroprawicowy Fidesz premiera Orbana ma wciąż dwucyfrową przewagę nad opozycyjnymi socjalistami, jednak blisko połowa wyborców nie zdecydowała jeszcze, na kogo odda głos.

Rząd Orbana w styczniu br. wprowadził 10-procentową obniżkę cen energii elektrycznej, gazu i ogrzewania dla gospodarstw domowych. Koszty tej obniżki przeniesiono na dostawców, należących w większości do zagranicznych koncernów energetycznych. Na Węgrzech obowiązuje też najwyższy w Europie podatek od banków i podatek od firm energetycznych, telekomunikacyjnych i zajmujących się sprzedażą detaliczną. Firmy energetyczne np. muszą zapłacić 50-proc. podatek od swoich zysków, chyba że zdecydują się na inwestycje.

Te i inne interwencje rządu w gospodarkę, choć kontrowersyjne, pomogły krajowi spłacić kredyt uzyskany w 2008 roku od Międzynarodowego Funduszu Walutowego - zauważa Reuters. _ Spłacając ten kredyt, zlikwidowaliśmy ciągłą presję, za pomocą której międzynarodowe organizacje finansowe próbowały wymusić na nas działania oszczędnościowe _ - oświadczył Orban.

bErUvHZF

Premier powiedział, że według rządowych prognoz w 2014 roku tempo wzrostu gospodarczego na Węgrzech wyniesie 2 proc. PKB, czyli najwięcej od 2010 roku. Zdaniem analityków będzie to 1,5 proc. PKB.

Czytaj więcej w Money.pl
Czesi nie chcą przekładać szczytu Rzecznik czeskiego rządu odrzucił propozycję premiera Węgier, by ze względu na kryzys polityczny w Czechach odłożyć planowane na 24 sierpnia spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej.
Szczyt Grupy Wyszehradzkiej zagrożony? Premier Węgier nie wierzy, że do 24 sierpnia Czechom uda się go zażegnać.
Węgrzy zapłacili ostatnią ratę długu Przed pięcioma laty, MFW i Unia Europejska udostępniły zagrożonym bankructwem Węgrom, kredytowy pakiet ratunkowy w wysokości 20 mld euro.
bErUvIaa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)