Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Miskiewicz
|

Błaszczak: PO chce mieć przyjaciół we wszystkich telewizjach

0
Podziel się:
Błaszczak: PO chce mieć przyjaciół we wszystkich telewizjach
(sejm.gov.pl)

*Money.pl: Czy zerwanie obrad Senatu i brak zgody PiS na zajęcie się sprawozdaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizjito próba zyskania na czasie? Wiele wskazuje na to, że dobiega końca czas rządów ludzi związanych z PiS-em w mediach publicznych. Senat, a później Sejm i pełniący obowiązki prezydentaBronisław Komorowskinajprawdopodobniej odrzucą sprawozdanie KRRiT. A to de facto będzie oznaczać jej koniec i konieczność wyboru nowej. *

Mariusz Błaszczak, poseł Prawa i Sprawiedliwości: Dziwi nas ten pośpiech. Od wielu lat Senat zajmował się sprawozdaniem Rady na swoim ostatnim, lipcowym posiedzeniu, tuż przed wakacjami. Mamy tu do czynienia z niespotykanym wcześniej przyspieszeniem.

Widać, że marszałkowi Komorowskiemu bardzo zależy na tym, by dokonać zmian w składzie KRRiT jeszcze przed wyborami prezydenckimi. A trzeba pamiętać o tym, że marszałek Komorowski jedynie wypełnia obowiązki głowy państwa. Wybory prezydenckie będą miały miejsce dopiero 20 czerwca. Ale w kilku dziedzinach marszałek bardzo się spieszy jeżeli chodzi o zmiany kadrowe.

Sugeruje Pan, że Platforma chce dokonać skoku na media publiczne?

Przede wszystkim PO odpowiada za katastrofalny stan i brak stabilizacji finansowej mediów publicznych. To najważniejsi politycy tej partii nawoływali do niepłacenia abonamentu. Mamy do czynienia z sytuacją, w której realizowany jest projekt Platformy, polegający na likwidacji mediów publicznych.

[

Dwornik: Nie płacisz abonamentu, strzeż się listonosza ]( http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/dwornik;nie;placisz;abonamentu;strzez;sie;listonosza,227,0,600035.html )

Warto tu też przypomnieć wypowiedź Andrzeja Wajdy, który jest ważną postacią w komitecie honorowym kandydata PO na urząd prezydenta RP. Powiedział on w czasie inauguracji komitetu, że PO ma przyjaciół w TVN i innych telewizjach prywatnych. Widocznie zależy jej na tym, by mieć przyjaciół we wszystkich telewizjach.

Powtórzę raz jeszcze senatorZbigniew Romaszewski- który zasiada w tej izbie od pierwszej kadencji - świadczy swoją pamięcią i doświadczeniem, że sprawozdanie KRRiT rozpatrywano w lipcu. Teraz mamy maj. Nie ma prezydenta. Więc o co tu może chodzić?

Rafał Grupińskiz PO mówi, że chodzi o odpolitycznienie mediów publicznych, bo na to, co dziś się wyprawia w TVP, nie można już patrzeć. Nie mówi wprost, ale nietrudno się domyślać, że chodzi o koalicję PiS z SLD w mediach publicznych.

Bardziej wyraziście, bo otwarcie, cel działań PO przedstawił Andrzej Wajda. I to jest realny cel działań Platformy. Wypowiedzi liderów PO też świadczą o tym, że chodzi o likwidację mediów publicznych.

O tym, że Platformie nie zależy na tworzeniu stabilnych podstaw działania mediów publicznych, przekonali się również politycy PSL i SLD. Udowodnił toDonald Tusk, gdy odrzucił uzgodniony wcześniej z PSL i SLD projekt ustawy medialnej.

Ale przecież telewizja publiczna nie jest apolityczna. O tym jaka linia jest forsowana w _ Jedynce _ otwarcie mówi zwolniona z _ Wiadomości _ Małgorzata Wyszyńska. Pana zdaniem to w porządku, że kierownictwo programu pilnuje, by materiały miały odpowiednią - czytaj: antyplatformerską - wymowę? Chcecie utrzymać swoich ludzi w TVP, by ta sytuacja dalej trwała?

Zaprzeczam, że tak jest. Do tej pory był tylko jeden prezes telewizji publicznej, który był działaczem partii politycznej. To Jan Dworak, który miał legitymację Platformy Obywatelskiej.

Ale oprócz prezesa i członków zarządu są dyrektorzy anten, szefowie poszczególnych programów, czy w końcu dziennikarze. Chyba nie zaprzeczy Pan temu, że są wśród nich osoby* mniej lub bardziej bezpośrednio *związane z PiS-em?

A kto pana zdaniem jest kojarzony z PiS-em?

Na przykład dyrektor _ Trójki _ Jacek Sobala*.

No dobrze. W jaki sposób on jest kojarzony z PiS-em?

Był dyrektorem Radia BIS i _ Jedynki _ w czasach, w których w publicznym radiu rządzili ludzie rekomendowani przez PiS. Dziennikarze tych stacji wspominają go jako proPIS-owskiego szefa. A ostatnio wystąpił na spotkaniu zorganizowanym w miesiąc po katastrofie w Smoleńsku, które miało charakter wiecu wyborczego.

[

Śledzińska-Katarasińska: Media prywatne są bardziej misyjne ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/sledzinska-katarasinska;stacje;komercyjne;sa;bardziej;misyjne,4,0,572676.html )

Ale to nie jest tak, że ktoś powołany w danych czasach, jest od razu z kimś związany. A tego wiecu nie organizowało Prawo i Sprawiedliwość. To są sformułowania _ Gazety Wyborczej _, która jest zaangażowana w działalność polityczną. Ma swoje opinie i je przedstawia, ale to nie znaczy, że jest to prawda objawiona. A w tym przypadku się myli.

Ale nawet jeżeli pominiemy związki formalne, to mamy w TVP programy tworzone przez sympatyzujących z PiS-em dziennikarzy: Bronisława Wildsteina, Jana Pospieszalskiego czy _ Misję specjalną _ Anity Gargas w TVP. To publicystyka, w której prezentowany jest punkt widzenia zbieżny ze światopoglądem PiS-u. To przypadek?

Nie zgadzam się z pana opinią. To są niezależni dziennikarze. I szczególnie Bronisław Wildstein swoim opozycyjnym życiorysem dowiódł, że jest postacią wybitną i niezależną.

Ale przecież to, że materiały emitowane w TVP są stronnicze to opinia nie tylko byłej prezenterki. Mówi o tym wielu medioznawców jak prof. Godzic,piszą o tym media, nie tylko _ Gazeta Wyborcza _. Ostatnio można było o tym przeczytać także m.in. w _ Polityce _.

Ale _ Polityka _ też jest zaangażowana. Pamięta pan tytuł _ Tusku, musisz! _ Czy ostatni _ Bronku, do broni!? _Tu mamy kolejną odsłonę działalności politycznej tego tygodnika. _ _**A gdy jeden z wydawców ****_ Wiadomości _został zawieszony po tym, jak nie puścił - mimo wyraźnego polecenia szefów - okrzyków: _ Chcemy prawdy _ w relacji spod Pałacu Prezydenckiego, gdzie zbierane były podpisy pod apelem o powołanie międzynarodowej komisji do zbadania smoleńskiej katastrofy. To nie jest to działanie z pobudek politycznych?**

Nie znam tego przypadku. Proszę zapytać osobę, która zawiesiła tego wydawcę, jakie były powody tej decyzji.

PO szykuje kolejną nowelizację ustawy medialnej. Według zapowiedzi w odpolitycznieniu publicznych mediów mają pomóc m.in. obowiązkowe konkursy na członków rad nadzorczych mediów publicznych. To dobry pomysł?

Proszę zwrócić uwagę na to, że słowo konkurs jest wykorzystywane niczym wytrych. Jeżeli ktoś pochodzi z konkursu, wcale nie znaczy, że był to konkurs uczciwy. Wprowadzenie konkursu nie oznacza _ ex definitione _, że wszystko będzie wspaniale.

Bez względu na to czy upolitycznione, czy też nie, media publicznesą w katastrofalnej sytuacji finansowej. Wpływy z abonamentu topnieją z roku na rok. Trzeba działać szybko. Możepropozycje twórców są krokiem w dobrym kierunku. Chcą zastąpić abonament opłatą audiowizualną z naszych podatków?

Popieramy ten pomysł. Prezes Kaczyński spotkał się zprzedstawicielami zespołu osób, które tworzą ten projekt i my go popieramy.

Skoro w obecnych realiach TVP nie funkcjonuje, tak jak powinna, a propozycje PO są złe, to co trzeba zrobić, by media publiczne nie były postrzegane jako łupy w politycznej walce?

Przed chwilą to już powiedziałem. Chociażby projekt twórców zawiera rozwiązania, które my popieramy.

*Rozmowa była przeprowadzona przed podanieminformacji o odwołaniu Jacka Sobali ze stanowiska dyrektora Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Czytaj więcej o sytuacji w mediach
*TVP chce zaoszczędzić do końca roku \"miliony złotych * Ograniczenie budżetów wszystkich jednostek, optymalizacja kosztów produkcji, uproszczenie struktury wewnętrznej - zarząd TVP uchwalił pakiet uchwał restrukturyzacyjnych. Oszczędności mają wynieść miliony złotych.
*TVN ma największe wpływy reklamowe wśród telewizji * Od stycznia do kwietnia 2010 roku największe cennikowe wpływy z reklam wśród stacji telewizyjnych miał TVN. Wyniosły one 859,2 milionów złotych.
*Abonament RTV sprzeczny z konstytucją? * Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego złożył Rzecznik Praw Obywatelskich, Janusz Kochanowski
*Olejniczak: SLD i PiS kontrolują media publiczne * Wojciech Olejniczak zdecydował się powiedzieć wprost to, co dziennikarze sugerują od wielu tygodni. W mediach publicznych rządzą SLD i PiS. Olejniczak w mówi, że ciężko ten układ nazwać koalicją, ale nie zaprzecza, że jest współpraca - którą potępia i za którą się wstydzi.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)