Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Blok energetyczny na biomasę w Połańcu gotowy

0
Podziel się:

"Zielony blok" elektrowni w Połańcu jest już gotowy do produkcji energii elektrycznej.

Blok energetyczny na biomasę w Połańcu gotowy
(no_limit_pictures/iStockphoto)

_ Zielony blok _ elektrowni w Połańcu jest już gotowy do produkcji energii elektrycznej. Prąd wytwarzany w 100 proc. z biomasy już popłynął do sieci energetycznej. Według inwestora - firmy GDF Suez Polska - to największe tego typu urządzenie na świecie.

_ Zielony blok _ został zsynchronizowany z Polskimi Sieciami Energetycznymi (PSE). Jak tłumaczył PAP w środę dyrektor biura realizacji inwestycji _ Zielony blok _ w GDF Suez Polska SA Robert Tylman, _ jest to proces włączenia bloku energetycznego do krajowego systemu przesyłowego w celu zasilenia go w energię elektryczną _. Oznacza to, że blok jest już gotowy do produkcji energii elektrycznej.

Przez najbliższe tygodnie blok będzie pracował ze zmienną mocą. Pełną zdolność produkcyjną (205 MW) osiągnie pod koniec października.

Według GDF Suez, inwestycja wyceniana na 240 mln euro _ znacząco przyczyni się do realizacji zobowiązania Polski do produkcji 15 proc. energii ze źródeł odnawialnych w 2020 roku _.

31 grudnia 2012 roku planowane jest przekazanie _ Zielonego bloku _ do użytkowania. Jak poinformował Tylman, uroczyste otwarcie inwestycji odbędzie się w przyszłym roku.

Według ekspertów blok energetyczny o takiej mocy jest w stanie zasilać prawie 0,5 mln gospodarstw domowych. Biomasa ma być pochodzenia rolniczego i będzie sprowadzana w dużej części z Lubelszczyzny.

Elektrownia Połaniec, należąca w 100 proc. do francuskiej grupy GDF Suez, znajduje się w miejscowości Zawada koło Połańca (województwo świętokrzyskie). Jej obecna moc to 1575 MW. Działa na zasadzie współspalania węgla i biomasy i odpowiada za 5 proc. produkcji energii elektrycznej w Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl
8 mln zł na szukanie składowiska odpadów Nowe składowisko będzie Polsce potrzebne najpóźniej około roku 2022, kiedy zapełnione zostanie obecnie działające składowisko w Różanie na północy Mazowsza.
Oni zarobią na prądzie z polskiej atomówki Nadzorujący projekt Aleksander Grad wierzy, że prąd popłynie w 2024 roku, a ekolodzy biją na alarm: _ Polska postawiła na bardzo niebezpieczną technologię _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)