Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Bloomberg: jeden z najbardziej obiecujących rynków Europy zagrożony przez pomysł PiS

Bloomberg: jeden z najbardziej obiecujących rynków Europy zagrożony przez pomysł PiS

Fot. Chuck Coker/Flickr (CC BY-ND 2.0)

Agencja Bloomberg ostrzega, że przepisy przygotowywane przez PiS mogą zagrozić polskiemu rynkowi energii wiatrowej – jednemu z najbardziej obiecujących w Europie. Nowe prawo kosztowałoby branżę równowartość 150 mln zł rocznie (37,6 mln dol.).

Chodzi o projekt ustawy dotyczący elektrowni wiatrowych przygotowany przez posłów PiS, który zwiększa wymaganą odległość turbin wiatrowych od zabudowań – domów, szkół oraz od rezerwatów przyrody. Zgodnie z projektem, odległość ta ma być 10-krotnie większa od wysokości turbin. Bloomberg New Energy Finance wyliczył, że będzie to docelowo 1,5 km.

Nowe przepisy mogą podnieść koszty działania branży wiatrowej w Polsce o 150 mln zł rocznie, szacują eksperci BNEF.

Zdaniem przedstawicieli branży cytowanych przez Bloomberga, nowe przepisy zahamują rozwój energetyki wiatrowej w Polsce i wręcz zaczną ją dusić.

- Zamrożą projekty w biurokratycznych przepisach i utrudnią życie firmom przez narzucanie arbitralnych zasad, które nie mają żadnego innego celu niż niedopuszczenie do powstawania nowych farm wiatrowych - powiedział agencji Bloomberg Oliver Joy, rzecznik Europejskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej.

Joy podkreśla, że nowe przepisy, które na razie są dopiero projektem ustawy, nie powinny wejść w życie.

Jeśli ustawa zostałaby przegłosowana, mogłaby zagrozić planowanemu na 2020 r. udziałowi odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej podkreśla, że minimalna odległość 1,5-2 km od zabudowań czy też parków krajobrazowych spowoduje, że nowe wiatraki nie będą powstawać, bo po prostu w Polsce nie ma już takich miejsc, które mogłyby spełniać te kryteria.

- Projekt oznacza więc de facto koniec branży energetyki wiatrowej w Polsce. Nowych inwestycji bowiem nie będzie - mówił niedawno na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" Grzegorz Skarżyński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

 

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
adamski.de
159.205.253.* 2016-04-28 10:35
Ty kazimier chyba zamieniłeś się na rozum wiesz z kim? Nie siej takich bzdur skoro pewnie nigdy nie byłeś w Niemczech.
2016-03-09 10:04
Minimalna w Niemczech jest 22 krotna i nie narzekają , a w Polsce najlepiej w rynku w każdym mieście
velvet@wp.pl
31.1.225.* 2016-03-08 21:45

Zgodnie z projektem, odległość ta ma być 10-krotnie większa od wysokości turbin. Bloomberg New Energy Finance wyliczył, że będzie to docelowo 1,5 km.

A ile ma wynosić?!!! Wiatrak ma mi nad głową kręcić kółka? Mam mieć moc infradźwięków dzień w dzień i świątek piątek? Wiem, że w mieście nikogo to nie interesuje ale ja mam dom na terenie, gdzie już takie dwa stoją (w stosownej odległości) To bardzo dobry projekt!!
Zobacz więcej komentarzy (59)