Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bloomberg o Belce: najgorszy szef banku centralnego w Europie

1
Podziel się:

Tak o bohaterze afery taśmowej pisze amerykański Bloomberg. Polscy politycy zastanawiają się, co zrobić z nim dalej.

Bloomberg o Belce: najgorszy szef banku centralnego w Europie
(Narodowy Bank Polski/Flickr)

Jeśli Belka sam nie zrezygnuje, władze powinny go zwolnić - pisze Mark Gilbert z Bloomberga. Agencja podkreśla, że ujawnione nagrania z rozmów z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem, uwłacza niezależności jego stanowiska i sprawia, że pozycja Belki jest nie do obrony.

Dalej Bloomberg zaznacza, że niedopuszczalnym jest oczernianie przez szefa NBP innych członków rządu - w tym przypadku Jacka Rostowskiego. Nieakceptowalne jest również to, że prezes banku centralnego faworyzuje tę czy inną partię - pisze Bloomberg.

Amerykańska agencja informacyjna odnosi się również do akcji prokuratury i działającej na jej zlecenie ABW w redakcji _ Wprost _. Polski rząd zareagował jak większość reżimów - ocenia Bloomberg.

W ostatnim akapicie komentarza agencja podkreśla, że skandal wybuchł w sytuacji, gdy coraz więcej banków centralnych na świecie chce zwiększenia zakresu swoich uprawnień. Niezależność banku centralnego musi być świętością a zagraniczni odpowiednicy Belki powinni mu uświadomić, że powinien odejść - konkluduje Bloomberg.

Czy Belce należy się Trybunał Stanu?

Podzielone zdania polityków w sprawie ewentualnego postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu. Marek Belka jest jednym z zamieszanych w aferę podsłuchową, którą ujawnił tygodnik _ Wprost _.

W ocenie polityków, gości audycji _ Śniadanie w Trójce _, sprawę możliwego naruszenia konstytucyjnej niezależności Narodowego Banku Polskiego powinni zbadać prawnicy, zajmujący się ustawą zasadniczą.

Zdaniem Jerzego Wenderlicha z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, pewną pomocą w interpretacji rozmowy Marka Belki z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem są przepisy konstytucji. Polityk wstrzymał się jednak od jednoznacznej oceny, czy szef NBP powinien stanąć przed Trybunałem Stanu.

Barbara Nowacka z Twojego Ruchu czeka na opinie ekspertów. Jednak jej zdaniem, Platforma Obywatelska sprowadza dyskusję o aferze na boczny tor.

Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak uznał, że rozmowa Marka Belki z Bartłomiejem Sienkiewiczem była politycznym targiem. To akcja jak z filmu _ Ojciec Chrzestny _ - dodał poseł PiS.

Europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Jarosław Kalinowski uważa, że mówienie o postawieniu Marka Belki przed Trybunałem Stanu jest nieuprawnione.

Ze swym koalicjantem zgadza się w tej kwestii Platforma Obywatelska. Zdaniem posła tej partii Andrzeja Halickiego, prezes NBP nie naruszył konstytucji.

Także doradca prezydenta Henryk Wujec mówił, że nie ma powodów do postawienia Marka Belki przed Trybunałem Stanu.

Zgodnie z ustawą o Trybunale Stanu, wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności może złożyć prezydent lub 115 posłów. Następnie wnioskiem zajmuje się Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej. O postawieniu przed Trybunałem Stanu decyduje Sejm w uchwale, co powoduje zawieszenie oskarżonego w czynnościach służbowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowak odchodzi z PO, Parafianowicz z PGNiG. Ważna deklaracja PSL Sienkiewicz i Belka zostają. Sławomirem Nowakiem zajmie się prokurator. Wiceszef PGNiG zapewne pożegna się ze stanowiskiem.
"Wprost" przekazał taśmy prokuraturze. Ile osób jest nagranych? Tygodnik wymienia nazwiska Pawła Grasia, Radosława Sikorskiego, Jacka Rostowskiego, Włodzimierza Karpińskiego i szefa PKN Orlen.
Prezydent po aferze apeluje do polityków... Rano Bronisław Komorowski rozmawiał z Markiem Belką. Dzisiaj spotka się również z premierem Donaldem Tuskiem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
asd
5 miesięcy temu
Rządy PO i kolesi do była dyktatura porównywalna z Łukaszenką.