Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dreamliner
24.04.2013 21:19

Boeing ujawnia, że do połowy maja wymieni akumulatory w dreamlinerach

Mimo trzymiesięcznej przerwy w dostawach samolotów koncern liczy, że w tym roku trafi do odbiorców co najmniej 60 maszyn tego typu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(markjhandel/CC/fllickr)

*Firma Boeing poinformowała w środę, że zamierza do połowy maja zakończyć wymianę wadliwych akumulatorów we wszystkich samolotach 787 Boeing Dreamliner. *

Konstruktor rozpoczął modyfikację baterii w 10 samolotach dostarczonych do klientów i 9 samolotach będących w fazie produkcji, które na początku maja trafią do odbiorców - poinformował prezes zarządu Boeinga Jim McNerey.

Amerykański nadzór lotniczy zatwierdził w miniony piątek zmodyfikowany system akumulatora do samolotów Boeing 787 Dreamliner, co jest zasadniczym krokiem do wznowienia eksploatacji tych maszyn, uziemionych trzy miesiące temu z powodu usterek akumulatorów.

Eksploatację dreamlinerów wstrzymano bezterminowo 16 stycznia, po incydentach z dwoma samolotami tego typu - w jednym przypadku był to pożar litowych akumulatorów jonowych, a w drugim ich dymienie. W ramach poprawek konstrukcyjnych akumulatory zaopatrzono w dodatkowe osłony ognioodporne. Ponadto miejsca ich zamontowania wyposażono w system wentylacyjny, automatycznie usuwający na zewnątrz samolotu dym i toksyczne opary.

Mimo trzymiesięcznej przerwy w dostawach dreamlinerów koncern liczy, że w tym roku trafi do odbiorców co najmniej 60 samolotów tego typu.

Dyrektor finansowy koncernu Greg Smith odmówił podania kosztów uziemienia dreamlinerów, twierdząc, że są one znikome w stosunku do całości kosztów programu.

McNerey odmówił z kolei podania szczegółów dotyczących roszczeń klientów z powodu wycofania z eksploatacji 787.

Według AFP Smith podkreślił, iż Boeing zgodnie z kontraktami nie jest zobowiązany do wypłacenia odszkodowania za uziemienie samolotów, lecz koncern _ będzie współpracować z klientami w różny sposób, tak aby powstałe perturbacje nie odbiły się na ich wynikach _.

Obecnie na świecie uziemionych jest 50 maszyn B787. Najwięcej samolotów jest w Japonii - 23. Dwa dreamlinery należące do PLL LOT są na lotniskach w Chicago i w Warszawie. Trzy maszyny innych przewoźników stoją w Chile, cztery w Etiopii, po jednej na niemieckim lotnisku oraz brytyjskim. W Indiach znajduje się sześć kolejnych, cztery w Katarze, a sześć w USA.

Czytaj więcej w Money.pl
Boeing ujawnił wyniki. Pełne zaskoczenie Mimo kłopotów z dreamlinerem ten największy na świecie producent wielkich samolotów, od początku roku zarobił...
Już wiadomo kiedy polecą dreamlinery - _ Boeing potrzebuje czasu na naprawę akumulatorów każdego uziemionego dreamlinera _ - poinformował wiceprezes koncernu Larry Loftis.
Tagi: dreamliner, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz