Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bogaci się bogacą, a biedni biednieją

0
Podziel się:

Raport: w pierwszych dwóch latach ożywienia gospodarki USA po kryzysie z 2008 roku w Ameryce pogłębiały się nierówności społeczne.

Bogaci się bogacą, a biedni biednieją
(Xinhua / eyevine/FOTOLINK/EAST NEWS)

W pierwszych dwóch latach ożywienia gospodarki USA po kryzysie z 2008 roku w Ameryce pogłębiały się nierówności społeczne. 7 proc. najbogatszych gospodarstw domowych wzbogaciło się, pozostałe relatywnie zbiedniały - głosi raport Pew Research Center.

Z opracowania waszyngtońskiego think tanku Pew Research Center wynika, że w latach 2009-11 7 proc. amerykańskich gospodarstw wzbogaciło się o około 28 proc., podczas gdy wartość majątków posiadanych przez pozostałe 93 proc. gospodarstw spadła o około 4 proc.

_ - To były bardzo dobre dwa lata dla tych na górze drabiny finansowej _ - ocenił wiceprzewodniczący Pew Research Center Paul Taylor. _ Ale nie było ożywienia gospodarczego dla znajdujących się poniżej 93 proc., czyli prawie wszystkich _ - dodał.

Te różnice - tłumaczy instytut - są spowodowane głównie tym, że rynki obligacji i akcji po wcześniejszych kryzysowych spadkach poszły w ciągu tych dwóch lat w górę, natomiast ceny na rynku nieruchomości nie zmieniały się. Tymczasem to najbogatsi mają aktywa ulokowane w akcjach i innych produktach finansowych. Majątkiem ludzi mniej zamożnych są najczęściej ich domy.

W efekcie tych zmian przepaść między najbogatszymi a resztą społeczeństwa amerykańskiego jeszcze się pogłębiła. Średnia wartość majątków 8 mln najbogatszych gospodarstw była w 2011 roku 24 razy większa niż średnia wartość majątków 111 mln gospodarstw z mniej zamożnej grupy. Dwa lata wcześniej proporcja ta wynosiła 18 do 1.

Według raportu ogółem wartość majątku posiadanego przez Amerykanów wzrosła między 2009 a 2011 rokiem o 14 proc., czyli średnio z 298 tys. do 339 tys. dolarów (z uwzględnieniem inflacji). Ale ten wzrost odczuli tylko najzamożniejsi, których majątki szacowane są na 500 tys. dolarów lub więcej.

Ogółem 7 proc. najbogatszych miało w 2011 roku 63 proc. majątku zgromadzonego przez gospodarstwa domowe Amerykanów, o 7 pkt proc. więcej niż dwa lata wcześniej.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące dane z amerykańskiej gospodarki Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w kwietniu 2013 roku 52 punkty.
Nie ma szans na wizy dla Polaków? Atak przeprowadzony przez Czeczenów wpłynie na nastawienie Kongresu wobec reformy imigracyjnej - przekonuje profesor Katarzyna Żukrowska, amerykanista ze Szkoły Głównej Handlowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)