Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bojkot Euro 2012. Solidarna Polska ma pomysł

0
Podziel się:

Posłowie Solidarnej Polski wezwą prezydenta, premiera i szefa MSZ do podjęcia mediacji między Brukselą a Ukrainą.

Bojkot Euro 2012. Solidarna Polska ma pomysł
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Klub Solidarnej Polski złoży na najbliższym posiedzeniu Sejmu projekt uchwały wzywającej prezydenta, premiera i szefa MSZ do podjęcia mediacji między UE a Ukrainą w związku z planami bojkotu przez instytucje unijne Euro 2012 w tym kraju.

_ Wobec deklaracji członków Komisji Europejskiej oraz rządów niektórych krajów członkowskich UE o bojkocie Euro 2012 w związku z sytuacją więzionej na Ukrainie b. premier Julii Tymoszenko Sejm zwraca się do prezydenta, prezesa Rady Ministrów oraz ministra spraw zagranicznych o podjęcie aktywnych działań mediacyjnych między władzami UE a władzami Ukrainy _ - czytamy w projekcie uchwały.

Prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej w Sejmie przekonywał, że bojkot meczy piłkarskich mistrzostw Europy na Ukrainie rykoszetem uderzy w interesy Polski, _ tak w obszarze wizerunku, jak i w interesy ekonomiczne _.

Według lidera SP decyzja o bojkocie rozgrywek mistrzostw Europy w piłce nożnej na Ukrainie _ niesie ze sobą daleko idące skutki, mogące prowadzić do wepchnięcie Ukrainy w sferę wpływów Rosji _. Efektem bojkotu - ocenił - może być _ de facto destrukcja Partnerstwa Wschodniego _.

Zdaniem posła klubu SP Ludwika Dorna bojkot oznacza, że wschodni wymiar polityki zagranicznej UE _ wylatuje właśnie w powietrze _. _ Jeśli do bojkotu dojdzie, to nie będziemy mieli wschodniego wymiaru polityki zagranicznej UE, będziemy mieli rosyjski wymiar polityki zagranicznej UE _ - powiedział.

Według niego nie ma bowiem wschodniego wymiaru polityki zagranicznej UE bez Ukrainy, a bojkot będzie jasnym politycznym sygnałem, że skończył się czas otwarcia na pogłębiające się, coraz bardziej intensywne relacje między Ukrainą a Unią.

_ - W sposób oczywisty nie służy to całości Europy, ale przede wszystkim nie służy polskim interesom w polityce zagranicznej, także jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne _ - ocenił.

W czwartek przedstawicielstwo UE w Kijowie poinformowało, że wszyscy unijni komisarze podzielają stanowisko szefa KE Jose Manuela Barroso i - tak jak on - nie przyjadą na imprezy związane z Euro 2012 na Ukrainie.

Ziobro poinformował też, że europosłowie SP skierowali do Barroso pismo z pytaniem o jego decyzję. Wcześniej w komunikacie przedstawicielstwo UE podkreślało, że KE nie bojkotuje Euro 2012, a Barroso nie przyjął od UEFA zaproszenia na mecze turnieju _ w związku z wypełnionym grafikiem _.

_ KE jest zaniepokojona pewnymi kwestiami, związanymi z przestrzeganiem prawa na Ukrainie. Przedmiot tego zaniepokojenia jest wszystkim doskonale znany i był wiele razy omawiany. Stanowisko UE wobec nieudowodnionej winy Tymoszenko nie powinno wywoływać wątpliwości _ - napisano w komunikacie.

Również wczoraj do bojkotu meczów Euro 2012 rozgrywanych na Ukrainie lub nawet odebrania Ukrainie roli gospodarza mistrzostw wezwało PiS. _ W związku z wydarzeniami politycznymi na Ukrainie oraz sytuacją uwięzionej liderki opozycji Julii Tymoszenko PiS opowiada się za bojkotem rozgrywanych na Ukrainie meczy Mistrzostw Europy w piłce nożnej oraz za dalszą presją na władze ukraińskie _ - czytamy w oświadczeniu Jarosława Kaczyńskiego. Według niego polski rząd powinien również zagrozić bojkotem.

Pomysły PiS bardzo ostro skrytykował wczoraj premier Donald Tusk. _ Dzisiejsze wezwanie do bojkotu Ukrainy i Mistrzostw Europy w piłce nożnej, zgłoszone przez prezesa PiS, uważam za fatalne rozpoczęcie ME. To jest gol samobójczy _ - podkreślał Tusk.

Czytaj więcej w Money.pl
Pogroził Niemcom za bojkot Euro 2012 Ukraiński polityk: _ Niemieccy producenci stracą na tym _. Ujawnia, co zrobi Kijów.
Jest reakcja Ukrainy na bojkot Euro 2012 Nawoływania do bojkotu Euro 2012 na Ukrainie są destrukcyjne i szkodzą głównie zwykłym ludziom - oświadczył MSZ w Kijowie.
Kaczyński dołącza do bojkotu. Rzuca wyzwanie rządowi Prezes PiS zajął zdecydowane stanowisko w sprawie Euro 2012.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)