Notowania

Boni: Grozi nam cywilizacyjny dryf

Należy odpowiedzieć na pytanie, czy dla utrzymania rozwoju wystarczą proste cięcia wydatków - uważa szef zespołu doradców premiera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Należy odpowiedzieć na pytanie, czy dla utrzymania rozwoju wystarczą proste cięcia wydatków - uważa szef zespołu doradców premiera Michał Boni.

_ - Nadchodząca dekada będzie dekadą oszczędności i innowacyjności; oszczędności są tu nowym elementem, wcześniej nieujmowanym w wieloletnich planach _ - powiedział Boni w czasie debaty na temat przyszłego budżetu Unii Europejskiej zorganizowanej przez ambasadę brytyjską i fundację demosEUROPA.

Jak podkreślił, rządowy dokument _ Polska 2030 _ powstał przed ujawnieniem się efektów kryzysu finansowego na świecie i dlatego musi zostać odpowiednio skorygowany. Publikację nowego dokumentu minister zapowiedział na maj.

Boni powiedział, że nowa prognoza zawiera groźbę wpadnięcia Polski w _ dryf rozwojowy _, czyli wieloletni okres wzrostu rzędu 3-4 proc., jego zdaniem zbyt niski, by nadrobić zaległości, dzielące kraj od bardziej rozwiniętych państw.

- _ Należy odpowiedzieć na pytanie, czy najlepszą receptą jest proste cięcie wydatków i czy tnąc je, stwarza się warunki dla rozwoju _ - stwierdził. Jego zdaniem, by Polska rozwijając się jednocześnie nadrabiała zaległości, należy zharmonizować oszczędności z lokowaniem środków na rozwój.

Boni zwrócił uwagę, że nasz kraj będzie musiał w przyszłości - w ramach działań oszczędnościowych - m.in. włączyć rolników do systemu podatkowego i ubezpieczeniowego oraz rozwiązać kwestię emerytur mundurowych i górniczych. Zaznaczył jednak, że konieczny jest również przegląd po stronie dochodów i szukanie możliwości ich zwiększenia.

Potrzebne jest określenie minimalnej stopy inwestycji w badania i rozwojową infrastrukturę. Kluczowe filary rozwoju to innowacyjność czy terytorialne jego zrównoważenie - stwierdził Boni. Mówiąc o innowacyjności zauważył, że np. podwyżki dla nauczycieli muszą iść w parze ze wzrostem wymagań wobec nich.

Odnosząc się do przyszłych budżetów UE minister stwierdził, że Polska nie jest zainteresowana ich zmniejszaniem, co postulują m.in. Brytyjczycy. Argumentował, że Polska - obok koniecznych prorozwojowych inwestycji - musi jednocześnie nadrabiać zaległości wobec bardziej rozwiniętych krajów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t87169.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/boni;polski;rynek;pracy;jest;bezpieczny,168,0,801960.html) Boni: Polski rynek pracy jest bezpieczny Według ministra otwarcie niemieckiego rynku pracy nie będzie miało dla Polski większego znaczenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t85957.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/boni;chce;negocjowac;premier;nie,75,0,800075.html) Boni chce negocjować, premier nie Siostry domagają się przywrócenia umów o pracę jako jedynie obowiązujących w szpitalach. Donald Tusk powiedział, że nie ma mowy o zmianach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t136008.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/nie;mozna;latac;budzetu;pieniedzmi;emerytow,148,0,799892.html) Nie można łatać budżetu pieniędzmi emerytów Kilkadziesiąt poprawek do projektu zmian w OFE. W Sejmie ważą się losy rządowej reformy. Konkurencyjne propozycje PiS odrzucono.
Tagi: budżet unii europejskiej, michał boni, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz