Notowania

dane o pkb
30.08.2011 06:59

Boni nie chce spekulować na temat wzrostu PKB

O godzinie 10 poznamy dane GUS na temat PKB Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Szef doradców premiera minister Michał Boni nie chce publicznie dywagować na temat tempa rozwoju polskiej gospodarki. Dane na temat PKB w II kwartale Główny Urząd Statystyczny poda dzisiaj o godzinie 10.

Zdaniem wielu analityków w 2 kwartale nasza gospodarka rozwijała się w tempie nieco przewyższającym 4 procent. Minister Michał Boni przyznał wczoraj, że o to, jak wysoki jest obecnie wskaźnik polskiego PKB, _ założył się _ z innymi członkami rządu.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MICHAŁA BONIEGO:

Tymczasem premier Donald Tusk spodziewa się, że nasza gospodarka w II kwartale rozwijała się w tempie 3,5 - 4 procent. W jego opinii z tym wynikiem znajdziemy się w trójce najlepszych trzech państw w Europie. Zdaniem premiera jest to powód do dumy.

Donald Tusk uważa poza tym, że dobre wyniki PKB nie są przypadkiem. Na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie zaznaczył, że od pierwszych dni kryzysu Polska z nadzwyczajną konsekwencją lokuje się w absolutnej czołówce państw Unii Europejskiej jeśli chodzi o PKB. Oprócz tego jest w absolutnej czołówce w wymiarze globalnym. Podkreślił jednak, że to wcale nie łagodzi skutków kryzysu jeśli chodzi o odczucia zwykłego człowieka.

Z kolei analityk Piotr Kuczyński uważa, że w II kwartale PKB wzrosło o 4,1 - 4,2 procent. W jego opinii II kwartał w naszej gospodarce jeszcze nie był zły. Według niego sytuacja w drugim półroczu może się pogorszyć. Kuczyński uważa, że w następnych kwartach będziemy mieli do czynienia ze spadkiem dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce - Wzrost PKB niższy niż 4 procent. Według niego wpłynie na to między innymi pogorszenie nastrojów w Niemczech.

Także analityk domu maklerskiego Noble Securities Łukasz Wróbel uważa, że polska gospodarka w drugim kwartale rozwijała się w tempie nieco przekraczającym 4 procent. Według eksperta oprócz samego odczytu PKB ważne będą dane dotyczące dwóch jego składowych: eksportu i inwestycji. Te informacje wskażą, jakiego tempa rozwoju polskiej gospodarki będziemy mogli się spodziewać w nadchodzących kwartałach.
W pierwszym kwartale wzrost PKB rok do roku wyniósł 4,4 procent.

Czytaj więcej na temat polskiej gospodarki
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t90931.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polska;gospodarka;zaskakuje;rosnie;szybciej;od;prognoz,130,0,667010.html) Polska gospodarka zaskakuje, rośnie szybciej od prognoz Wzrost PKB w drugim kwartale sięgnął 3,5 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t115983.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/gus;stopa;bezrobocia;w;lipcu;wyniosla;11;7;proc;,18,0,896274.html) GUS podał najnowsze dane o bezrobociu Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 11,7 proc. wobec 11,8 proc. w czerwcu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lipca wyniosła 1 mln 863,2 tys. osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t149007.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/ceny;w;lipcu;przestaly;rosnac,185,0,890553.html) Dobra wiadomość na temat cen w Polsce Inflacja w skali roku wyniosła w ubiegłym miesiącu 4,1 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.
Tagi: dane o pkb, wzrost pkb, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz