Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Boni: Profil zaufany ma ponad 39 tys. użytkowników

0
Podziel się:

Profil zaufany, który umożliwia załatwianie urzędowych spraw przez internet, ma ponad 39 tys. użytkowników

Boni: Profil zaufany ma ponad 39 tys. użytkowników
(Agnieszka K. Jurek/East News)
bECKYqxx

Profil zaufany, który umożliwia załatwianie urzędowych spraw przez internet, ma ponad 39 tys. użytkowników. W ostatnich czterech miesiącach przybyło 12 tys. nowych, powiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Boni uczestniczył dziś w posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. Spotkanie z posłami poświęcone było m.in. ePUAP-owi, czyli elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej. Dzięki niej można uzyskać w sieci np. pozwolenia, zaświadczenia i składać wnioski do różnych instytucji.

Profil zaufany to odpowiednik bezpiecznego podpisu elektronicznego. Pozwala on przez internet np. złożyć podanie, odwołanie, skargę drogą elektroniczną, bez konieczności osobistego udania się do urzędu.

bECKYqxz

Jak mówił Boni, toczą się rozmowy z MF, by można było także na platformie ePUAP załatwiać sprawy związane z podatkami. Ponadto minister ujawnił, że _ toczą się obecnie też rozmowy z ministerstwem pracy, żeby część projektów dotyczących rejestrowania i informacji o usługach rynku pracy i związanych z pomocą społeczną uzyskiwać za pomocą ePUAP-u _.

Dodał, że profil zaufany ma już ok. 39 tys. 700 użytkowników. _ W ciągu ostatnich czterech miesięcy przybyło 12 tys. Sprawdza się to, o czym mówiłem na początku obejmowania urzędu, że to jest przyrost o 3 tys. w ciągu miesiąca _ - powiedział.

Przypomniał, że toczą się też rozmowy z Pocztą Polską i Związkiem Banków Polskich ws. uwiarygodnienia profilu zaufanego w tych instytucjach. _ Ważną kwestią do rozstrzygnięcia jest to, czy przez ePUAP będziemy mogli dokonywać różnego rodzaju płatności. Tutaj trwają uzgodnienia z Krajową Izbą Rozliczeniową _ - powiedział.

Czytaj więcej o e-administracji w Money.pl
Urzędnicy cię denerwują? Zaloguj się Nie będziesz musiał stać w kolejkach, by załatwić drobną sprawę. Wniosek o becikowe czy wydanie prawa jazdy złożysz nawet w nocy.
ePUAP: Zobacz co załatwisz w urzędzie on-line Becikowe, stypendium czy wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Teraz nie musisz wychodzić z domu.
ePUAP startuje, ale z problemami System ma ułatwić kontakt z urzędami przez internet. Na razie nie działa poprawnie. - Od dzisiaj (...)
bECKYqya
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)