Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Boni prognozuje wzrost. Lepiej niż w "czarnych scenariuszach"

0
Podziel się:

Wzrost gospodarczy w trzecim kwartale może wynieść między 3,8 a 4 proc. PKB, ale przedział ten może być szerszy - powiedział szef zespołu doradców premiera.

Boni prognozuje wzrost. Lepiej niż w "czarnych scenariuszach"
(Agnieszka K. Jurek/East News)

Wzrost gospodarczy w trzecim kwartale może wynieść między 3,8 a 4 proc. PKB, ale przedział ten może być szerszy - powiedział szef zespołu doradców premiera.

Michał Boni uważa, że _ wzrost PKB w trzecim kwartale może być relatywnie wysoki w stosunku do czarnych scenariuszy _. Dodał, że wskazuje na to analiza dobrych danych makroekonomicznych za ten okres. Dane statystyczne za wrzesień opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny zaskoczyły analityków, którzy od dawna zapowiadali, że będzie gorzej. Tymczasem ostatnie wyliczenia GUS świadczą o tym, że polska gospodarka ma się dobrze.

Sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła w ujęciu rocznym o 11,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2010 r., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 1,3 proc. Według GUS produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 7,7 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 13 proc.

Wiceprezes GUS Halina Dmochowska mówiła niedawno, że wyniki III kwartału wskazują, iż polska gospodarka rozwijała się w tym czasie w tempie nieodbiegającym istotnie od poprzedniego kwartału (PKB w II kwartale wzrósł o 4,3 proc.).

Zobacz, jak zmieniało się PKB Polski w ostatnich 10 latach

Po opublikowaniu danych za wrzesień Ministerstwo Finansów prognozowało w III kwartale _ niewielkie spowolnienie _ wzrostu PKB w stosunku do II kwartału, w którym wzrost wynosił 4,3 proc. Ministerstwo Gospodarki oszacowało wzrost w III kwartale na 4 proc. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową również prognozował 4 proc. Zgodnie z szacunkami Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN w III kwartale tempo wzrostu PKB wyniosło 3,9 proc.

O polskim PKB czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t141729.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wzrost;gospodarczy;w;2012;roku;bedzie;nizszy,166,0,908966.html) Wzrost gospodarczy w 2012 roku będzie niższy Narodowy Bank Polski napisał tak w Założeniach polityki pieniężnej na przyszły rok.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t98866.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polskie;pkb;mocno;zwolni;rzad;bedzie;musial;ciac;wydatki,208,0,937424.html) Nowa prognoza wzrostu PKB. Rząd będzie musiał ostro ciąć wydatki Zdaniem ekspertów, w przyszłym roku konieczna będzie duża dyscyplina budżetowa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t103585.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szwajcarski;bank;prognozuje;wzrost;pkb;dla;polski,197,0,931525.html) Szwajcarzy wyliczyli, jak rozwinie się Polska Tempo wyniesie 3,6 procent w 2011 roku i 4,0 procent rok później- wynika z prognoz Jana Posera, głównego ekonomisty Banku Sarasin.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)