Notowania

słuzba zdrowia
25.04.2007 07:07

Boom na prywatne leczenie

W tym roku Polacy wydadzą na leczenie poza państwową służbą zdrowia 11 mld zł. Przychody prywatnych przychodni wzrosną o połowę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Jacek Bednarczuyk)

O prawdziwym boomie jaki przeżywają prywatne przychodnie donosi "Gazeta Prawna". Rynek usług medycznych dynamicznie się rozwija. Firmy zapowiadają inwestycje, a nowi gracze chcą wejść na atrakcyjny rynek.

Tylko od początku roku największe sieci prywatnych przychodni sprzedałyjuz 50 tys. kart abonamentowych. "Centrum Medyczne LIM powiększyło listę klientów abonamentowych o 10 tys., Lux Med o 15 tys., Enel - Med prawie o 13 tys. Medicover nie ujawnia takich statystyk, ale zapewnia, że też rośnie" - czytamy w dzienniku. Pakiety usług wykupują przede wszystkim pracodawcy. To efekt zmiany przepisów podatkowych.

Boom nie pozostanie bez wpływu na przychody placówek. Szacuje się, że w ubiegłym roku dzięki klientom korporacyjnym zarobiły one ok. 600-700 mln zł. W tym roku może to być nawet o 50 proc. więcej.

| "GAZETA PRAWNA" RADZI |
| --- |
| Oferta sieciowych placówek różni się zarówno ceną, jak i zakresem usług. Analizując pakiet warto zwrócić uwagę, czy na liście dostępnych specjalistów i badań znajduje się ta najważniejsza dla nas. Większość abonamentów nie ogranicza dostępu do lekarza ogólnego, ale pakietem nie w każdej sieci objęta jest porada specjalistów urologa, onkologa, położnika czy niektóre badania, jak USG. Wybierając abonament, nie zaszkodzi też zapytać także o liczbę placówek własnych lub współpracujących w naszym mieście, bo to w przyszłości przełoży się na dostępność do usługi. Klienci posiadający abonamenty - czy to firmowe, czy prywatne - mają pierwszeństwo przed pacjentami z ulicy. Jeśli jednak lekarz rodzinny nie będzie osiągalny następnego dnia w przychodni najbliżej zlokalizowanej od domu czy pracy, to zawsze jest szansa na wizytę w innej placówce tej samej sieci - w prywatnych przychodniach nie jesteśmy przypisani do konkretnej placówki. |

"Szeroko rozumiany rynek zdrowia wart jest w Polsce około 60 mld zł rocznie.  tej sumy aż 22 mld zł wydamy prywatnie: połowa sfinansuje zakup leków, a reszta leczenie - w przychodniach i szpitalach. Z danych Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia wynika, że w Polsce działa dziś 2,6 tys. publicznych zakładów opieki zdrowotnej, a obok nich aż 14 tys. ZOZ-ów niepublicznych" - czytamy w "GP".

ZOBACZ TAKŻE: 

Tagi: słuzba zdrowia, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz