Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Borowski: Rząd Tuska przegrał z biurokratyczną machiną

0
Podziel się:

Twory typu komisja Przyjazne Państwo to propaganda.

Borowski: Rząd Tuska przegrał z biurokratyczną machiną

Money.pl: Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną. To efekt pracy komisji _ Przyjazne Państwo _, która miała znacznie ułatwić życie przedsiębiorcom. Udało się?

*Marek Borowski: poseł Socjaldemokracji Polskiej, były minister finansów: *Jak na trzy lata pracy to efekt jest - mówiąc wprost - mizerny.

Ja w ogóle byłem przeciwnikiem jej utworzenia. Wszystkie sprawy związane z funkcjonowaniem gospodarki i z działalnością przedsiębiorców, muszą być rozpatrywane przez komisję branżową. Może to być komisja gospodarki czy finansów, albo łącznie te dwie komisje.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t137795.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/oswiadczenia;zamiast;zaswiadczen;wylom;w;biurokratycznym;murze,114,0,815730.html) Oświadczenia zamiast zaświadczeń
To powinni być ludzie którzy potrafią powiązać stare przepisy z nowymi. System prawa jest skomplikowany, przepisy są ze sobą powiązane, a komisja _ Przyjazne Państwo _ nie radziła sobie z tym. Zmieniała jakiś przepis, potem okazywało się że to kolidowało z innym, w efekcie trzeba było do tego wracać.

Takie sprawy trzeba rozwiązywać kompleksowo. Trzeba współpracować z organizacjami przedsiębiorców, ale też nie ślepo. Nie może być tak, że przychodzi jakiś przedsiębiorca czy grupa przedsiębiorców, rzucają temat i komisja go załatwia.

Czyli para szła w gwizdek. Działania komisji były bez sensu?

Nie do końca. Pojawiło się parę zmian, które są sensowne. Natomiast generalnie były to rzeczy cząstkowe, które nie zmieniają istotnie funkcjonowania biznesu.

Rząd zapowiedział podniesienie płacy minimalnej do 1500 złotych. Pracodawcy od razu zaprotestowali, słusznie?

Płaca minimalna powinna rosnąć w ślad za średnią płacą. Wzrost nie powinien przekraczać tempa wzrostu wydajności pracowników. Ta podwyżka, to około 8 procent, jej wpływ na funkcjonowanie firm i gospodarki będzie bardzo niewielki.

Ekonomiści zarzucają, że wzrost płacy minimalnej zwiększy bezrobocie.

Uważam, że jest to przesada. W Polsce tylko kilka procent ludzi otrzymuje płacę minimalną, w związku z tym to są takie kasandryczne przepowiednie. Problemy z bezrobociem przy takiej podwyżce na pewno nie wystąpią.

Dzisiaj spotykają się minister finansów Jacek Rostowski i szef Banku Centralnego Marek Belka. Wspólnie mają się zastanowić, jakzwalczać drożyznę. Mogą coś zrobić?

[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t12175.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/fiskus-pozwoli-placic-mandaty-karta.html) Fiskus dostanie terminale. Mandat zapłacisz kartą
Podejrzewam, że panowie chcą wymieniać się informacjami. Minister Rostowski na pewno chce się dowiedzieć, jak prezes NBP Marek Belka ocenia przyszłe działania Narodowego Banku Polskiego. To mu jest potrzebne przy konstrukcji budżetu.

Nie sądzę żeby mogli w jakikolwiek sposób zadziałać na ceny. Problem polega na tym, że wzrost cen w Polsce jest importowany. To nie jest wzrost cen, który wynika z szybkiego wzrostu popytu wewnętrznego, a ze wzrostu cen na światowych rynkach. W górę na świecie idą ceny zwłaszcza żywności i surowców energetycznych. Bardzo ciężko coś z tym zrobić.

Niektórzy doradzają natychmiastową podwyżkę stóp procentowych.

Takie rozwiązanie zalecają ortodoksyjni ekonomiści. To niestety może skończyć się spadkiem aktywności gospodarczej i to dość drastycznym.

Mięliśmy już tak w latach 1999-2000. Wtedy był wzrost cen żywności i cen paliw na rynkach światowych, Rada Polityki Pieniężnej zareagowała nerwowo i szybko podnosiła stopy procentowe. Efektem było bezrobocie na poziomie 18 procent. W tym obszarze trzeba poruszać się bardzo ostrożnie.

Podobają się Panu działania rządu ratujące budżet ? Ostatni głośny pomysł ministra Rostowskiego, toreguła wydatkowa dla samorządów.

Reguła wydatkowa jak na razie obowiązuje budżet państwa. Tutaj jest słuszna i konieczna. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby działała jak najkrócej, bo ogranicza wydatki na przykład na naukę.

Natomiast wprowadzona w samorządzie będzie błędem. Tam ogranicza ona inwestycje. Co prawda wystąpił spory wzrost zadłużenia samorządów, ale wynika on z tego, że zaangażowały się one w wykorzystanie funduszy unijnych.

Sporo jest tematów w których opozycja mogłaby krytykować rząd. W debacie publicznej oprócz tablic, rocznic, pomników i Smoleńska nie przebija się jednak za dużo merytorycznej dyskusji. Dlaczego?

[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t137522.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/kropiwnicki;rostowski;nie;jest;glupi;ale;dal;sie;wpuscic,55,0,813367.html) Kropiwnicki: Rostowski nie jest głupi, ale dał się wpuścić
Nie przebija się, bo jej nie ma. Dyskusja która toczyła się wokół OFE, czy w tej chwili wokół wzrostu cen i inflacji, pokazuje pewną bezradność opozycji, która nie ma w tej sprawie właściwie żadnych sensownych projektów.

Na przykład ze strony rządu nie ma żadnego długoplanowego planu, czy koncepcji przemeblowania wydatków socjalnych. W dużej części są one w Polsce rozdawane ludziom, którzy nie potrzebują pomocy.

Nie chodzi o to żeby komuś coś zabrać. Chodzi o to, żeby środki przesunąć z miejsc w których nie są potrzebne, do takich w których są niezbędne. To owocowałoby poczuciem większej sprawiedliwości wśród obywateli i zwiększeniem zaufania do państwa, co zawsze przekłada się również na gospodarkę. To jest temat do dyskusji dla opozycji, ale nikt tego nie podejmuje.

Katarzyna Piekarska z SLD mówiła Money.pl, że Sojusz proponuje merytoryczną dyskusję, składając wnioski o votum nieufności dla ministrów rządu Tuska.

To jest fatalny pomysł. Próby odwołania jednego czy drugiego ministra mają czysto polityczny i wyborczy charakter. Niestety to pokazuje, że opozycja jest dość jałowa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t132621.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/zbedna;biurokracja;kosztuje;37;mld;zl;pawlak;to;zmieni,75,0,776779.html) Zbędna biurokracja kosztuje 37 mld zł. Pawlak to zmieni? Na pierwszy ogień idzie 100 najbardziej kosztownych i bezsensownych obowiązków nakładanych na firmy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t87369.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/do;konca;roku;zniknie;jedna;czwarta;przepisow;utrudniajacych;dzialalnosc,163,0,595619.html) Do końca roku zniknie jedna czwarta przepisów utrudniających działalność Chodzi m.in. o comiesięczne raporty o stanie zatrudnienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t97563.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/biurokracja;kosztuje;nas;rocznie;77;6;mld;zlotych,205,0,682445.html) Biurokracja kosztuje nas rocznie 77,6 mld złotych Urzędnicza armia liczy już ponad 428 tysięcy ludzi. Planowane cięcia etatów i wstrzymanie awansów w administracji państwowej dotknie 21 tysięcy z nich. Rząd chce zaoszczędzić blisko miliard złotych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)