Notowania

bp
07.06.2011 13:01

BP grozi miliarderom. Sprzedadzą udziały

Koncern BP zasygnalizował, że rozpoczyna przygotowania do sprzedaży Rosnieftowi części udziałów w spółce TNK-BP, by uratować współpracę z rosyjskim gigantem na Morzu Arktycznym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(roger_melb/CC/Flickr)

Koncern BP zasygnalizował, że rozpoczyna przygotowania do sprzedaży Rosnieftowi części udziałów w spółce TNK-BP, by uratować współpracę z rosyjskim gigantem na Morzu Arktycznym - podał we wtorek _ Wall Street Journal _, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.

Kierownictwo BP poinformowało rosyjskich miliarderów posiadających 50 proc. udziałów w TNK-BP, że brytyjska firma niedługo wyśle im list formalnie ogłaszający jej zamiar zmniejszenia swoich 50-procentowych udziałów w tym trzecim pod względem wielkości koncernie paliwowym w Rosji - pisze _ WSJ _.

Źródło w BP, na które powołuje się amerykański dziennik, nie potwierdziło ani nie zaprzeczyło tym informacjom, stwierdziło jednak, że _ nie podjęto decyzji, by sprzedać jakiekolwiek udziały w TNK-BP _. Jak pisze gazeta, groźba może być taktyką negocjacyjną, a BP wciąż może nie zdecydować się na sprzedaż udziałów.

Ich sprzedaż Rosnieftowi mogłaby zaostrzyć napięcia w relacjach z rosyjskimi udziałowcami, grupą miliarderów zrzeszonych w holdingu AAR, może też pomóc BP przełamać ich sprzeciw wobec ważnej strategicznej umowy z Rosnieftem w sprawie eksploatacji złóż na Morzu Arktycznym o której BP poinformowało w styczniu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t79375.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/wojna;o;bogactwa;arktyki;bp;walczy,218,0,800730.html) Wojna o bogactwa Arktyki. BP walczy
AAR zdobył w tym roku decyzję sądu blokującą to porozumienie, które przewidywało wartą 16 mld dolarów wyminę udziałów pomiędzy BP a Rosnieftem oraz partnerstwo przy eksploatacji złóż ropy pod Morzem Arktycznym na północ od Rosji.

Jak pisze _ WSJ _, w ubiegłym miesiącu firmy były blisko zawarcia kompromisu, zgodnie z którym BP i Rosnieft miałyby kupić udziały AAR w TNK-BP za 32 mld dolarów w gotówce i akcjach, usuwając tym samym przeszkody na drodze do ich porozumienia ws. złóż na Morzu Arktycznym. Jednak porozumienie to rozbiło się o kwestię tego, kiedy AAR wycofa swoje roszczenia prawne. Następnie Rosnieft stwierdził, że będzie szukał innych zagranicznych partnerów. Był to cios zarówno dla szefa BP Boba Dudleya, jak i dla Rosnieftu i rosyjskich polityków, którzy poparli porozumienie BP-Rosnieft.

Najnowsza groźbę BP, która może być próbą ożywienia negocjacji, wysunięto telefonicznie oraz podczas spotkania w poniedziałek w Londynie - pisze _ WSJ _. Według ostatnio rozważanych ustaleń BP miałoby sprzedać połowę swoich udziałów w TNK-BP Rosnieftowi, dając rosyjskiej firmie możliwość blokowania najważniejszych decyzji.

_ Oczywiście nie bylibyśmy zadowoleni z Rosnieftu _ - powiedziała _ WSJ _ osoba zbliżona do rosyjskich udziałowców w TNK-BP. Rosnieft, główny konkurent TNK-BP, byłyby w stanie _ blokować niemal wszystkie ważne decyzje _.

TNK-BP to trzeci pod względem wielkości koncern paliwowy w Rosji. Połowa akcji należy do brytyjskiego BP. Pozostałe znajdują się w rękach jego rosyjskich partnerów zrzeszonych w holdingu AAR - Alfa Group (25 proc.), Renova (12,5 proc.) i Access Industries (12,5 proc.). Podmioty te są kontrolowane przez trzech lojalnych wobec Kremla oligarchów - Michaiła Fridmana, Wiktora Wekselberga i Leonarda Bławatnika.

Pod koniec maja rosyjski dziennik _ Kommiersant _ poinformował, że TNK-BP, złożył wstępną ofertę na zakup akcji Grupy Lotos, którą rząd Polski chce sprywatyzować - 30 października 2010 roku polski resort skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna akcji Grupy Lotos, stanowiących 53,2 proc. kapitału zakładowego.

Koncerny naftowe z Rosji od dawna próbują umocnić się na polskim rynku. W 2002 roku Lotosem interesował się Łukoil, jednak władze Polski zrezygnowały wtedy z prywatyzacji spółki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t98479.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/bp;rezygnuje;ze;wspolpracy;z;rosnieftem,86,0,831062.html) BP rezygnuje ze współpracy z Rosnieftem Termin planowanej wymiany akcji między BP i Rosnieftem wartości po 8 mld USD upłynął w nocy i nie będzie przedłużony.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t83729.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grad;przed;trybunal;-;jesli;sprzeda;lotos,21,0,819733.html) Grad przed trybunał - jeśli sprzeda Lotos Taki wniosek złoży PiS, jeśli akcje Grupy Lotos zostaną sprzedane rosyjskim spółkom paliwowym, bądź kontrolowanym przez rząd rosyjski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t103297.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/japonia;i;rosja;beda;rozmawiac;w;sprawie;wysp;kurylskich,103,0,706407.html) Japonia i Rosja będą rozmawiać w sprawie Wysp Kurylskich Spotkanie na najwyższym szczeblu planowane jest w Jokohamie.
Tagi: bp, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz