Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BP wstrzyma wypłatę dywidendy?

0
Podziel się:

Koncern zabezpiecza pieniądze na usuwanie wycieku ropy. Może to kosztować od 5 do 40 mld dol.

BP wstrzyma wypłatę dywidendy?
(bp.com)

Koszty akcji powstrzymania wycieku, usuwania szkód, roszczeń odszkodowawczych i kar oceniane są na 5-40 mld USD. Dlatego koncern BP musi zapewnić sobie wystarczające środki na ich pokrycie.

Dywidenda, zamiast do akcjonariuszy trafiłaby na specjalny rachunek, który zostałby odblokowany z chwilą, gdy końcowy koszt szkód, spowodowanych przez wyciek, zostanie oszacowany - donosi _ Financial Times _. Zamiast niej w gotówce, udziałowcy otrzymaliby tzw. akcje gratisowe.

Na poniedziałek zarząd BP wyznaczył termin telekonferencji z głównymi udziałowcami dla omówienia opcji. Większość komentatorów sądzi, że udziałowcy będą musieli się pożegnać z dywidendą spodziewaną 27 lipca, choć BP, o ile nie będzie musiało, formalnie nie ogłosi decyzji przed czasem - twierdzi gazeta.

fot: PAP/EPAfot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/plama;ropy;u;wybrzezy;luizjany,galeria,3655,0.html)Na środę generalny dyrektor wykonawczy Tony Hayward oraz prezes Carl-Henric Svanberg zostali zawezwani do Białego Domu. Hayward został wcześniej osobiście skrytykowany przez prezydenta Baracka Obamę, który oświadczył, że gdyby pracował dla niego, to by go dawno zwolnił. Wynik spotkania przesądzi o losie dywidendy.

BP wypłaca jedną z największych dywidend wśród wielkich spółek londyńskiej giełdy (ok. 12 proc. ogólnej puli dywidend). Jest największą spółką na London StockExchange, a posiadaczami jej udziałów są największe prywatne, brytyjskie fundusze emerytalne.

Zablokowaniem wypłaty dywidendy zagroził BP prokurator generalny USA. Waszyngton chce również, aby BP wypłaciło pensje pracownikom innych koncernów naftowych, którzy stracili źródło dochodu na skutek wprowadzenia przez Obamę półrocznego moratorium na wiercenia na morzu.

BP sprzeciwia się temu żądaniu wysuniętemu przez Kena Salazara - amerykańskiego sekretarza ds. wewnętrznych argumentując, iż rachunek za szkody wzrósłby przez to astronomicznie, a w interesie gospodarki USA nie jest _ pogrążenie _ koncernu, który w 39 proc. jest własnością amerykańskich udziałowców. Wstrzymanie wypłaty dywidendy uderzy także w nich.

20 kwietnia na należącej do BP platformie wiertniczej Deepwater Horizon doszło do wybuchu, w wyniku którego platforma zatonęła. Zginęło 11 osób. Od tego czasu nie udaje się zatamować wycieku ropy, który powoduje skażenie wybrzeża amerykańskich stanów nad Zatoką Meksykańską.

Amerykański admirał Thad Allen odpowiedzialny za akcję powstrzymania wycieku nazwał go _ największą ekologiczna katastrofą w historii USA _. Skala wycieku oceniana jest przez Amerykanów na 40 tys. baryłek dziennie.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)