Notowania

wojna w syrii
24.10.2012 13:13

Brahimi: jest zgoda władz Syrii na rozejm

Międzynarodowy wysłannik powiedział, że rząd w Damaszku zgodził się na rozejm z rebeliantami z okazji muzułmańskiego święta Id al-Adha.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EastNews)

Międzynarodowy wysłannik ds. Syrii Lakhdar Brahimi powiedział, że rząd w Damaszku zgodził się na rozejm z rebeliantami z okazji muzułmańskiego święta Id al-Adha. Syryjskie MSZ oświadczyło jednak, że ostateczna decyzja zapadnie w czwartek.

W komunikacie resortu podano, że dowództwo armii _ rozważa ewentualne wstrzymanie operacji militarnych _ w czasie święta, które rozpoczyna się w piątek i potrwa do 29 października.

Z kolei Lakhdar Brahimi mówił wcześniej, że zgoda władz w sprawie rozejmu zapadła po jego wizycie w stolicy Syrii w weekend. _ Inne frakcje w Syrii, z którymi byliśmy w stanie się skontaktować, dowódcy grup zbrojnych, w większości zgadzają się co do zasady rozejmu _ - oświadczył na konferencji prasowej w Kairze, gdzie mieści się siedziba Ligi Arabskiej.

Nie sprecyzował, od kiedy dokładnie miałby obowiązywać rozejm. _ Jeśli ta skromna inicjatywa zakończy się sukcesem, mamy nadzieję, że będzie to podstawa dłuższej dyskusji i bardziej trwałego rozejmu _ - oświadczył wysłannik. Dodał, że musi to być element _ wszechstronnego procesu politycznego _.

Po zgłoszeniu przez Brahimiego propozycji rozejmu w czasie muzułmańskiego Święta Ofiar (Id al-Adha) rząd w Damaszku twierdził, że jest gotowy rozważyć takie rozwiązanie. Przedstawiciele rebeliantów podkreślali, że warunkiem wstępnym ogłoszenia przez nich zawieszenia broni jest wstrzymanie przez siły reżimowe działań militarnych.

Brahimi w niedzielę rozmawiał na temat ewentualnego rozejmu z syryjskim prezydentem Baszarem el-Asadem. Święto Eid al-Adha rozpoczyna się w czwartek i potrwa cztery dni. Na razie nie wiadomo, czy rozejm zostanie przedłużony poza ten okres. Oficjalną decyzję w tej sprawie rząd Syrii ma ogłosić wkrótce. Długotrwały rozejm w Syrii ogłosił w kwietniu tego roku poprzednik Brahimiego, Kofi Annan. Ostatecznie jednak mimo podpisania uzgodnień, nie weszły one w życie. Walki trwały, zarówno z inicjatywy sił rządowych, jak i opozycji.

Siły Asada walczą ze zbrojnym powstaniem przeciwko reżimowi w Damaszku, które wybuchło w marcu 2011 roku. Zginęło w nim już 34 tys. ludzi - wynika z danych opozycyjnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakująca reakcja USA. Turcja zrobiła dobrze? Zdaniem Departamentu Stanu USA reakcja Turcji na syryjski ostrzał miejscowości Akcakale była odpowiednia i proporcjonalna.
Turcja wypowiada Syrii wojnę? Jest decyzja Parlament Turcji zezwolił siłom zbrojnym na prowadzenie operacji militarnych poza granicami kraju.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz