Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Branża turystyczna: projekt o funduszu gwarancyjnym jest zły

0
Podziel się:

- Projekt ustawy przygotowany przez ministerstwo sportu, jest bublem prawnym - uważa prezes Polskiej Izby Turystyki.

Branża turystyczna: projekt o funduszu gwarancyjnym jest zły
(araza123/CC BY 2.0/Flickr)
bEKVXoad

Projekt ustawy o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym, przygotowany przez ministerstwo sportu, jest bublem prawnym - uważa prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski. Resort uspokaja, że jest to wstępny projekt i będzie szeroko konsultowany.

Dziś odbyło się Forum Organizatorów Turystyki, podczas którego przedstawiciele m.in. touroperatorów, agentów turystycznych i ubezpieczeniowych oraz izb turystycznych dyskutowali o kondycji polskiej branży turystycznej. Najwięcej emocji i komentarzy wzbudził wstępny projekt Ministerstwa Sportu i Turystyki o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym, przygotowany 2 sierpnia.

Według założeń projektu, Fundusz miałby stanowić dodatkowe zabezpieczenie interesów klientów upadłych biur podróży. Środki zebrane na specjalnym koncie stanowiłyby część sumy sprzedawanych pakietów turystycznych przez organizatorów i pośredników turystycznych. Pieniądze byłyby przeznaczane m.in. na pokrycie kosztów powrotu klientów w przypadku kłopotów touroperatora, czy na zwrot wpłat wniesionych przez klientów biur podróży w przypadku, gdyby impreza turystyczna nie doszła do skutku.

bEKVXoaf

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/82/m222802.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bankructwo;mati;world;holidays;turysci;nie;moga;wrocic;do;domu,12,0,1138444.html) *Fala upadłości trwa. Kolejne biuro podróży w kłopotach * Firma w przeciągu dwóch tygodniu złoży wniosek o upadłość. W Egipcie trwa dramat turystów, którzy nie mogą wrócić do Polski. Projekt jest wstępny - zaznaczyła dyrektor departamentu turystyki w MSiT Maria Napiórkowska. Zapewniła, że dokument będzie konsultowany, a obecnie ma wywołać dyskusję, pozwalającą na zebranie konstruktywnych propozycji. _ Ustawę przyjmuje Sejm; jeśli to będzie w przyszłym roku, to będzie bardzo szybko _ - oceniła.

Prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski powiedział, że obecny projekt ministerstwa jest bublem prawnym. Przypomniał, że Izba w 2009 proponowała tzw. _ drugi filar _ w postaci funduszu gwarancyjnego i sam pomysł organizacja popiera, bowiem _ alternatywą jest automatyczne podniesienie sum gwarancyjnych, co wpłynie na branżę turystyczną _. Zwrócił jednak uwagę, że obecny projekt nie zawiera mechanizmów kontrolnych, gwarantujących odpowiednie wykorzystanie pieniędzy z takiego funduszu.

_ - W tym projekcie jest mowa o funduszu jako o rachunku bankowym, na którym mają być gromadzone składki z tytułu sprzedaży konkretnych imprez turystycznych. Nie zauważyliśmy jak do tej pory mechanizmu kontrolnego. Bez takiego mechanizmu ten fundusz będzie mógł być wykorzystywany również do działań pozaprawnych _ - ocenił.

W jego opinii składka na fundusz powinna uwzględniać także elementy rynkowe. _ O cenie imprezy decyduje wiele czynników, np. ceny walut czy ceny paliwa lotniczego _ - dodał.

bEKVXoal

Jak informowała pod koniec lipca wiceminister sportu i turystyki Katarzyna Sobierajska, taka składka miałaby być pobierana od każdego sprzedanego pakietu turystycznego w wysokości 5-10 zł.

Uczestnicy Forum zwracali także uwagę na zbyt liberalne - ich zdaniem - przepisy obecnej ustawy o turystyce. Według touroperatorów sprawia to, że obecnie działa _ szeroka szara strefa _ oraz wielu nieuczciwych przedsiębiorców.

Biura podróży i izby turystyczne proponowały podczas spotkania m.in. podniesienie sum gwarancyjnych dla nowych podmiotów na rynku. Zwracano także uwagę na to, że obecne przepisy znacznie utrudniają dostęp do dokumentacji upadłego biura podróży, jak było to w przypadku Sky Clubu.

Jak podkreśliła Maria Napiórkowska, ministerstwo będzie starało się _ uszczelnić system _, aby nie było przypadków, że nowe firmy, z niskimi zabezpieczeniami gwarancyjnymi, _ po pół roku uciekają z rynku, pozostawiając za sobą smugę cienia _.

bEKVXoam
Czytaj więcej w Money.pl
10 euro więcej za wycieczkę? Rząd ma plan Sytuacja polskich biur podróży jest stabilna - zapewnia tak minister sportu i turystyki Joanna Mucha.
Rząd ma pomysł, jak pomagać turystom Ministerstwo Sportu i Turystyki rozmawia z branżą turystyczną o powołaniu Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.
bEKVXoaG
turystyka
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)