Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Broń chemiczna w Syrii. Inspektorzy rozpoczęli misję

0
Podziel się:

Zadanie zespołu jest poważne; eksperci szacują, że Syria ma ponad 1000 ton broni chemicznej, w tym 300 ton gazu musztardowego i sarinu.

Broń chemiczna w Syrii. Inspektorzy rozpoczęli misję
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Inspektorzy, którzy mają nadzorować likwidację zapasów syryjskiej broni chemicznej, rozpoczęli we współpracy z władzami Syrii zabezpieczanie miejsc, w których będą działać - wynika z komunikatu, na który powołuje się AFP.

_ W pierwszym dniu pracy połączony zespół Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) i ONZ rozpoczął wraz z władzami Syrii zabezpieczanie miejsc, gdzie będzie pracować, zwłaszcza na peryferiach _ - głosi komunikat, w którym nie sprecyzowano, gdzie znajdują się te miejsca. Według komunikatu badane jest także ryzyko dla zdrowia i środowiska, gdzie są prowadzone prace.

Zespół, jak podaje agencja Associated Press, składa się obecnie z 19 ekspertów OPCW i 14 inspektorów ONZ. W ciągu tygodnia ma do nich dołączyć druga grupa inspektorów - pisze AP, zaznaczając, że prace są prowadzone w największej tajemnicy.

Zadanie zespołu jest poważne; eksperci szacują, że Syria ma ponad 1000 ton broni chemicznej, w tym 300 ton gazu musztardowego i sarinu, rozmieszczonej w ok. 45 miejscach. Misja ekspertów w Syrii jest jedną z najbardziej niebezpiecznych; w kraju tym od marca roku 2012 zginęło ponad 115 tysięcy ludzi, a konflikt nie ucicha.

Prezydent Syrii Baszar el-Asad zgodził się zniszczyć broń chemiczną w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego. Syria w połowie września przystąpiła do Konwencji o zakazie broni chemicznej, której organem wykonawczym jest OPCW.

Organizacja ta ostrzegała, że w celu zniszczenia syryjskiej broni chemicznej będzie potrzebowała wsparcia krajów członkowskich oraz dodatkowego personelu. Utylizacja tej broni ma się zakończyć w połowie 2014 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)