Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
broń chemiczna w syrii
27.09.2013 07:00

Broń chemiczna w Syrii. Jest porozumienie w sprawie rezolucji

O sukcesie poinformował szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Potwierdzili to ambasadorzy USA i Wielkiej Brytanii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ osiągnęło porozumienie w sprawie rezolucji dotyczącej likwidacji syryjskiej broni chemicznej. Jak poinformował szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, tekst rezolucji wkrótce zostanie przedłożony Radzie.

Ławrow stwierdził, że w projekcie rezolucji nie ma odniesienia do Rozdziału 7 Karty ONZ, który przewiduje zastosowanie militarnych i innych środków w celu zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa. Podkreślił, że projekt jest zgodny z duchem porozumienia, jakie w połowie września w Genewie osiągnęły USA i Rosja w sprawie likwidacji syryjskiej broni chemicznej.

Ambasadorzy USA i Wielkiej Brytanii przy ONZ potwierdzili na Twitterze osiągnięcie porozumienia.

Ambasador Australii przy ONZ Gary Quinlan, który obecnie kieruje obradami Rady Bezpieczeństwa ONZ, zwołał już wczoraj posiedzenie Rady. Będzie ono miało jednak charakter _ informacyjny _. Nie wiadomo, kiedy projekt nowej rezolucji w sprawie Syrii zostanie poddany pod głosowanie. Niewykluczone, jak sugerują zachodni dyplomaci, że jeszcze w piątek.

Przedstawiciele pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - USA, Rosji, Chin, Francji i Wielkiej Brytanii - od ponad tygodnia prowadzili rozmowy na temat tekstu tej rezolucji.

Zgodnie z porozumieniem zawartym przez USA i Rosję w Genewie, syryjska broń chemiczna ma być zniszczona do połowy 2014 roku. Waszyngton i Moskwa ustaliły też, że inspektorzy ONZ mają trafić do Syrii do listopada. Reżim w Damaszku ma udostępnić im wszystkie miejsca, które chcieliby zbadać pod kątem broni chemicznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja: "Atak zdestabilizuje Syrię i region" - _ Zaatakowanie Syrii w celu ukarania jej rządu za domniemane użycie gazu bojowego zdestabilizuje samą Syrię i region _ - uważa Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji.
Interwencja w Syrii. Rezolucja coraz bliżej Nie wykluczone, że już w jutro projekt rezolucji ws. Syrii zostanie poddany pod głosowanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Rosja wyśle armię do Syrii? Jest propozycja Moskwa jest gotowa wziąć udział w ochronie obiektów, w których będzie niszczona syryjska broń chemiczna.
Tagi: broń chemiczna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz