Notowania

broń chemiczna w syrii
03.09.2013 22:06

Broń chemiczna w Syrii. Rosja zdziwiona słowami Radosława Sikorskiego

Moskwa nie czuje się współodpowiedzialna za posiadany przez Syrię arsenał broni chemicznej, szef polskiego MSZ jest innego zdania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua News/East News)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej wyraziło zdziwienie z powodu wypowiedzi ministra spraw zagranicznych RP Radosława Sikorskiego, który oświadczył, że Rosja ma powody, by czuć się współodpowiedzialna za syryjski arsenał chemiczny.

Na zdjęciu Radosław Sikorski, szef polskiego MSZ

_ Nie ma nic dalszego od rzeczywistości _ - oznajmiło MSZ Rosji, dodając, że _ u podstaw utworzenia w latach 70. i 80. przemysłu chemicznego Syryjskiej Republiki Arabskiej legły nie radzieckie, lecz raczej zachodnie technologie i dostawy związków chemicznych, w tym podwójnego przeznaczenia _.

_ Jeśli chodzi o wypowiedzianą przez szefa resortu spraw zagranicznych Polski myśl, iż Rosja powinna wziąć na siebie odpowiedzialność za nienaruszalność syryjskich arsenałów chemicznych, to takie postawienie sprawy nie może nie wywołać zdziwienia _ - przekazało MSZ Rosji.

Ministerstwo oświadczyło, że _ odpowiedzialność za nienaruszalność broni chemicznej ponosi wyłącznie rząd suwerennej Syrii - i nikt inny _. _ Ani wewnętrzne, ani zewnętrzne siły nie powinny przeszkadzać w wykonywaniu tego zadania lub ingerować w dany proces _ - wskazało.

Rosyjskie MSZ oznajmiło również, że _ wszystkie zwaśnione strony w Syrii powinny być świadome, że użycie bojowych środków trujących jest absolutnie niedopuszczalne _.

W wywiadzie dla francuskiego dziennika _ Le Monde _ w końcu sierpnia minister Sikorski wyraził opinię, że także Rosja powinna pomóc w zaaranżowaniu negocjacji między władzami i opozycją w Syrii. _ - Ponadto Rosja ma dodatkowe powody, by czuć się współodpowiedzialną za syryjski arsenał: to broń radziecka lub wyprodukowana dzięki radzieckim technologiom _ - powiedział Sikorski. - _ Gdyby Rosja, która nie chce interwencji (w Syrii) , zadeklarowała, że weźmie na siebie odpowiedzialność za zabezpieczenie tego arsenału, miałoby to wpływ na bieg wydarzeń _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Asad użył gazu? UE czeka na dowody ONZ - _ Chcemy, by wspólnota międzynarodowa miała zgodną opinię w sprawie kryzysu w Syrii _ - mówią unijni dyplomaci.
Barackowi Obamie grozi polityczna klęska? -_ Głosowanie w sprawie interwencji w Syrii będzie wielkim testem dla Baracka Obamy _- uważa Janusz Reiter z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
"Amerykanie nie mają dowodów ws. Syrii" - _ To, co pokazali nam Amerykanie, absolutnie nas nie przekonało. Tam nie ma faktów _ - powiedział Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych.
Tagi: broń chemiczna w syrii, radosłąw sikorski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz