Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Broń chemiczna w Syrii. Rząd przyjął propozycję Rosji

0
Podziel się:

Syryjski rząd przyjął propozycję Rosji objęcia kontrolą międzynarodową broni chemicznej w Syrii, żeby uniknąć ewentualnego ataku militarnego USA - podała agencja Interfax.

Broń chemiczna w Syrii. Rząd przyjął propozycję Rosji
(PAP/EPA)

Syryjski rząd przyjął propozycję Rosji objęcia kontrolą międzynarodową broni chemicznej w Syrii, żeby uniknąć ewentualnego ataku militarnego USA - podała agencja Interfax, cytując wypowiedź ministra spraw zagranicznych Syrii Walida el-Mualima.

_ - Wczoraj z ministrem spraw zagranicznych (Rosji) Siergiejem Ławrowem odbyliśmy owocne rozmowy, podczas których wysunął on inicjatywę dotyczącą broni chemicznej. I już wieczorem zgodziliśmy się na rosyjską inicjatywę _ - powiedział Mualim w Moskwie w rozmowie z przewodniczącym Dumy Państwowej, izby niższej rosyjskiego parlamentu, Siergiejem Naryszkinem.

Jak dodał syryjski minister, Damaszek zgodził się na propozycję Moskwy, ponieważ _ usunie ona podstawy do amerykańskiej agresji _ - podał Interfax.

Wcześniej tego dnia minister Ławrow poinformował, że Rosja pracuje nad _ skutecznym i konkretnym planem _ objęcia międzynarodową kontrolą broni chemicznej w Syrii i omawia szczegóły z władzami w Damaszku. Dodał, że plan ma być wkrótce przedstawiony innym krajom oraz że Rosja będzie następnie gotowa na _ sfinalizowanie go wspólnie z sekretarzem generalnym ONZ (Ban Ki Munem), Organizacją ds. Zakazu Broni Chemicznej i członkami Rady Bezpieczeństwa _ ONZ.

Ławrow zaznaczył, że jego poniedziałkowa propozycja nie była wyłącznie inicjatywą rosyjską. Powstała - tłumaczył szef rosyjskiego MSZ - w następstwie kontaktów, jakie _ mieliśmy z naszymi amerykańskimi partnerami od wczorajszej wypowiedzi (sekretarza stanu USA) Johna Kerry'ego, który przyznał, że ataku można uniknąć, jeśli problem (z bronią chemiczną) zostanie uregulowany _.

Według prezydenta Baracka Obamy rosyjska propozycja dotycząca syryjskiej broni chemicznej jest potencjalnie przełomowa, ale na razie trzeba ją traktować sceptycznie zważywszy na ostatnie dwa lata wojny domowej w Syrii. W trwającym od marca 2011 roku konflikcie syryjskim zginęło ponad 100 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest reakcja Chin na propozycję Rosji ws. Syrii Władze Chin są zadowolone z rosyjskiej propozycji i popierają objęcie międzynarodową kontrolą broni chemicznej w Syrii, by dzięki temu zapobiec planowanemu przez USA uderzeniu militarnemu.
Gorące debaty w sprawie Syrii. Negocjacje trwają Wysłannik ONZ do Syrii Lakhdar Brahimi jest w drodze do Moskwy a do Damaszku przyleciała szefowa pomocy humanitarnej ONZ.
"Amerykanie nie mają dowodów ws. Syrii" - _ To, co pokazali nam Amerykanie, absolutnie nas nie przekonało. Tam nie ma faktów _ - powiedział Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)