Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Broń chemiczna w Syrii. Unia wesprze projekt likwidacji

0
Podziel się:

Utylizacja broni chemicznej ma się zakończyć w połowie 2014 roku. Przypuszcza się, że Syria ma około 1000 ton toksyn chemicznych.

Broń chemiczna w Syrii. Unia wesprze projekt likwidacji
(SIPA/East News)

Unia Europejska jest gotowa udzielić wsparcia finansowego i technicznego Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), która będzie likwidować broń chemiczną w Syrii - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej do spraw polityki zagranicznej Michael Mann.

_ - Najpierw jednak musimy dostać konkretne prośby ze strony tej organizacji _ z siedzibą w Hadze - powiedział Mann. Dodał, że obecnie trwają dyskusje na temat tego, jak kraje UE mogą wspomóc OPCW. Nie sprecyzował, skąd miałyby pochodzić środki finansowe na wsparcie.

Mann poinformował, że Europejska Służba Działań Zewnętrznych będzie odpowiedzialna za zbieranie wszystkich próśb o pomoc techniczną i rozdzielanie ich pomiędzy 28 krajów UE.

Najpóźniej we wtorek w Syrii mają się rozpocząć inspekcje w miejscach, gdzie według informacji dostarczonych przez syryjskie władze składowana jest broń chemiczna. Syria w połowie września przystąpiła do Konwencji o zakazie broni chemicznej, której organem wykonawczym jest OPCW.

Organizacja ta ostrzegała, że w celu zniszczenia syryjskiej broni chemicznej będzie potrzebowała wsparcia krajów członkowskich oraz dodatkowego personelu. Utylizacja tej broni ma się zakończyć w połowie 2014 roku.

Przypuszcza się, że Syria ma około 1000 ton toksyn chemicznych, m.in. sarinu i gazu musztardowego oraz drażniącego układ krwionośny i nerwowy gazu bojowego VX.

Prezydent Syrii Baszar el-Asad zgodził się zniszczyć je w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego. Stany Zjednoczone zagroziły takim uderzeniem w reakcji na użycie broni chemicznej pod Damaszkiem.

Czytaj więcej w Money.pl
Inspektorzy ONZ opuszczają Syrię. Ujawnili... Ponownie badali miejsca, gdzie miało dojść do użycia gazów bojowych. Raport oczekiwany jest pod koniec października.
"Syria nie podporządkuje się woli ONZ" Prezydent Syrii udzielił dziś wywiadu włoskiej telewizji RAI News 24. Padło w nim kilka kontrowersyjnych stwierdzeń.
ONZ przyjeło rezolucję w sprawie Syrii Rada Bezpieczeństwa nie grozi jednak reżimowi Baszara el-Asada sankcjami za niedostosowanie się do jej wymagań.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)