Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Broń chemiczna w Syrii. USA i Rosja nadal bez porozumienia w sprawie rezolucji ONZ

0
Podziel się:

Podczas spotkania szefów dyplomacji USA i Rosji nie doszło do konkretnych ustaleń, ale politycy osiągnęli postęp w niektórych kwestiach.

John Kerry
John Kerry (AP/Fotolink/East News)
bEJVryNx

Stany Zjednoczone i Rosja wciąż nie porozumiały się w sprawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącej syryjskiej broni chemicznej - poinformowali przedstawiciele USA. Syria była tematem spotkania w ONZ szefów dyplomacji USA i Rosji, Johna Kerry'ego (na zdjęciu) i Siergieja Ławrowa.

Według przedstawicieli USA proszących o zachowanie anonimowości Kerry i Ławrow, na spotkaniu na marginesie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, osiągnęli postęp w niektórych kwestiach.

Nie uzgodnili jednak dokumentu, jaki byłby zgodny z oczekiwaniami prezydenta USA Baracka Obamy - dodały źródła. Jak przekazały, w rozmowach ze stroną rosyjską istnieją _ podstawowe przeszkody dotyczące pojęć _.

bEJVryNz

Kerry powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że było ono _ bardzo konstruktywne _. Z kolei Według Ławrowa obie strony podkreśliły, że _ powinna być mowa o likwidacji całej broni chemicznej znajdującej się w Syrii _, dlatego - jak dodał rosyjski minister - _ że istnieją poważne obawy, iż część składników tych szkodliwych materiałów może być w posiadaniu opozycji _ syryjskiej.

Ławrow wyraził też nadzieję na uzgodnienie projektu rezolucji, jaki byłby zgodny z porozumieniem w sprawie syryjskiej broni chemicznej, które USA i Rosja zawarły 14 września w Genewie.

Prace mają dalej prowadzić ambasador USA przy ONZ Susan Rice i jej rosyjski odpowiednik Witalij Czurkin.

USA chcą, by przygotowywana rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii zawierała odniesienie do Rozdziału 7. Karty Narodów Zjednoczonych. Rozdział ten dopuszcza wywarcie presji na państwo łamiące prawo międzynarodowe, w tym przez wprowadzenie sankcji lub nawet użycie siły zbrojnej. Rosja natomiast sprzeciwia się odniesieniu do Rozdziału 7.

bEJVryNF
Czytaj więcej w Money.pl
"To daje podstawy do nadziei". Minister... Porozumienie USA i Rosji ws. wyeliminowania arsenału syryjskiej broni chemicznej daje podstawy do nadziei, że dyplomacja może być skuteczna - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski.
"Asad przechytrzył Amerykanów" - _ Dzięki konwencji o zakazie broni chemicznej, dyktator uzyskał pole manewru. To akt słabości USA _ - krytykują eksperci.
Assad zgadza się na nadzór nad bronią chemiczną Prezydent Assad powiedział o tym w wywiadzie dla telewizji rosyjskiej.
bEJVryOa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)