Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Broń chemiczna w Syrii. W ataku z 21 sierpnia użyto sarinu

0
Podziel się:

Według władz Stanów Zjednoczonych w ataku zginęło ponad 1,4 tysiąca osób.

Broń chemiczna w Syrii. W ataku z 21 sierpnia użyto sarinu
(AP/Fotolink/East News)
bEDJdZLp

Inspektorzy ONZ poinformowali, że są _ klarowne i przekonywujące dowody _ na użycie sarinu podczas ataku 21 sierpnia na jednym z przedmieść Damaszku - informuje agencja Associated Press. Według władz USA zginęło wtedy ponad 1,4 tysiąca ludzi.

W sporządzonym przez inspektorów raporcie podkreślono, że pobrane na miejscu próbki _ środowiskowe, chemiczne i medyczne _ dostarczają dowodów na to, że podczas ataku na przedmieście Guta użyto _ pocisków rakietowych ziemia-ziemia zawierających sarin _, bojowy środek trujący o działaniu paralityczno-drgawkowym.

_ - Wniosek jest taki, że broń chemiczna jest używana w trwającym konflikcie między stronami w Syryjskiej Republice Arabskiej przeciwko cywilom, w tym dzieciom, na względnie wielką skalę _ - napisano na pierwszej stronie raportu dla sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna.

bEDJdZLr

Jeszcze w poniedziałek sekretarz generalny ma przedstawić ten raport Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Do ataku na przedmieściu Damaszku doszło w czasie, kiedy ekipa inspektorów ONZ była w Syrii, badając doniesienia o wcześniejszych przypadkach użycia broni chemicznej. Po kilku dniach zwłoki władze Syrii zezwoliły inspektorom na kontakt z ofiarami, lekarzami i mieszkańcami tego rejonu.

Zadaniem inspektorów było ustalenie, czy użyta została broń chemiczna, a jeśli tak, to jaka, natomiast nie leżało w ich gestii ustalenie, kto jej użył.

Rebelianci syryjscy oskarżyli reżim prezydenta Baszara el-Asada o dokonanie ataku na przedmieściu Damaszku. Także USA oskarżały o to reżim syryjski, powołując się na informacje wywiadowcze. Władze w Damaszku twierdzą, że atak przeprowadzili rebelianci.

bEDJdZLx

Po ataku z 21 sierpnia prezydent Barack Obama uznał, że reżim Asada _ przekroczył czerwoną linię _. Prezydent USA zagroził atakami na obiekty reżimu syryjskiego, ale ostateczną decyzję w sprawie interwencji militarnej pozostawił Kongresowi USA. Zanim Kongres zajął stanowisko, Waszyngton i Moskwa porozumiały się w sprawie przekazania przez reżim Asada syryjskiej broni chemicznej pod kontrolę międzynarodową. Damaszek zaakceptował to, obiecując przystąpić do konwencji o zakazie broni chemicznej.

Przygotowywana jest rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie broni chemicznej w Syrii. Francja, Wielka Brytania i USA poinformowały, że w sprawie Syrii będą nalegać na uchwalenie przez RB ONZ mocnej rezolucji, która zobowiąże Damaszek do likwidowania broni chemicznej _ zgodnie z precyzyjnym harmonogramem _.

Zapowiedziały też, że w najbliższym tygodniu będą działały _ szybko i w ścisłym porozumieniu _, aby we _ współpracy z syryjską opozycją _ - która jak dotąd jest bardzo krytyczna wobec porozumienia w sprawie broni chemicznej - wypracować również polityczne rozwiązanie konfliktu w Syrii.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest raport ONZ o Syrii. Jaka decyzja? Raport ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych potwierdził, że w Syrii użyto broni chemicznej, ale nie stwierdził, kto użył tej broni.
Nadzywczajne spotkanie ONZ. Planują... Wysłannicy państw stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ spotkają się w Nowym Jorku, by omówić plan objęcia arsenału chemicznego Syrii międzynarodową kontrolą.
Obama uderzy nie czekając na raport ONZ? -_ Prezydent USA Barack Obama pozostawia sobie wszystkie warianty działania _- powiedział w Paryżu sekretarz stanu USA John Kerry.
bEDJdZLS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)