Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Broń chemiczna w Syrii zostanie zniszczona nieco później

0
Podziel się:

Jej unicestwienie ma nastąpić do połowy 2014 roku.

Broń chemiczna w Syrii zostanie zniszczona nieco później
(PAP/EPA)
bEstSifF

USA i Rosja chcą, by Syria do końca roku wyekspediowała za granicę surowce do produkcji broni chemicznej, ale liczą się z tym, że ostateczny termin zniszczenia tej broni do połowy 2014 roku nie zostanie dotrzymany - poinformował dziś Reuters.

Powołał się przy tym na udostępniony mu dokument, który oba te państwa przesłały w bieżącym tygodniu Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). Zawiera on żądanie, by większość materiałów do wytwarzania broni chemicznej została wywieziona z Syrii w ciągu ośmiu tygodni, do 31 grudnia, a pozostałe poddano neutralizacji do marca.

Wymieniony w dokumencie ostateczny termin ukończenia _ eliminacji _ całości materiałów wykorzystywanych do produkcji broni chemicznej jest w porównaniu z dotychczasowymi ustaleniami opóźniony o sześć miesięcy, do końca 2014 roku. Jednak według Reutera USA i Rosji nie będzie to przeszkadzać pod warunkiem, że wspomniane materiały znajdą się wcześniej poza granicami Syrii.

bEstSifH

W połowie września oba mocarstwa uzgodniły, że przeciwko Syrii nie zostaną podjęte operacje wojskowe w odpowiedzi na uśmiercenie w sierpniu pod Damaszkiem ponad tysiąca osób za pomocą sarinu, jeśli władze syryjskie zgodzą się na całkowite zniszczenie ich broni chemicznej. Syria przystała na to zatwierdzone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ porozumienie, którego realizację powierzono OPCW.

Uchwalona we wrześniu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucja zobowiązuje tę organizację do uzgodnienia z Syrią do 15 listopada szczegółowego terminarza całkowitej likwidacji jej broni chemicznej.

Cytowany przez Reutera dokument proponuje OPCW, by całość surowców do produkcji broni chemicznej opuściła Syrię do 31 grudnia - z wyjątkiem niezbędnego do produkcji sarinu izopropanolu, który miałby zostać zniszczony na miejscu do 31 marca. Puste pociski do napełniania ich gazami bojowymi uległyby zniszczeniu do końca stycznia.

Dokument ustala także 31 marca przyszłego roku jako ostateczny termin przetworzenia najbardziej niebezpiecznych materiałów w _ chemikalia nienadające się na broń chemiczną _ oraz domaga się _ zakończenia jej niszczenia nie później niż 30 grudnia 2014 roku _.

bEstSifN

Czytaj więcej w Money.pl

bEstSigi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)