Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bronisław Komorowski: energetyka zdecyduje o przyszłości Europy

0
Podziel się:

Prezydent zaznaczył, że jest przekonany o potrzebie elastyczności w tej dziedzinie, wyrażającej się m.in. w jej zróżnicowaniu.

Bronisław Komorowski: energetyka zdecyduje o przyszłości Europy
(Patryk Ptak/REPORTER)

Prezydent uczestniczył w konferencji _ Polska droga do gospodarki niskoemisyjnej _, którą przygotowali dzisiaj w Katowicach organizatorzy odbywającego się tam od pięciu lat Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Konferencję pomyślano jako wprowadzenie do tegorocznej edycji Kongresu, zaplanowanego na 7-9 maja. Jednym z jego kluczowych tematów będzie energetyka.

W wystąpieniu zamykającym konferencję Komorowski mówił m.in., że podejścia do energetyki ciągle uczą się wszyscy - także Unia Europejska, która od kilku lat przekształca swoje wcześniejsze przekonanie, że _ uprzemysłowienie i energetyka klasyczna godne są wyłącznie zaorania _.

Prezydent zaznaczył, że te dziedziny wymagają dziś odbudowy. Muszą być jednak inaczej zorganizowane - z poszanowaniem nowoczesnych wymogów m.in. konkurencyjności, innowacyjności i ochrony środowiska.

Komorowski wskazał, że podstawą przekształcenia unijnego podejścia co do polityki energetycznej, a także ambitnych celów klimatycznych są działania także ze strony Polski. Efektem są zmiany w systemowym myśleniu UE o problemie, a co za tym idzie w europejskim budżecie. Nacisk na innowacyjność, w tym także obniżenie emisyjności, stał się wprost proporcjonalny do odchodzenia od koncepcji ograniczenia węglowych źródeł energii - zaznaczył prezydent.

_ Warto powtarzać, że energetyka zdecyduje o przyszłości gospodarczej Europy _ - zaakcentował. Dodał, że widać to m.in. na podstawie doświadczeń amerykańskiej rewolucji łupkowej. Z jednej strony cena tego źródła energii w Stanach Zjednoczonych stała się źródłem konkurencyjności amerykańskiej gospodarki - także wobec europejskiej. Z drugiej amerykańskie działanie na rzecz zmniejszenia ceny gazu byłoby pożądane przez Europę, ograniczyłoby bowiem możliwości presji ze strony dostawcy rosyjskiego.

W dyskusji o potrzebie zmniejszenia emisyjności tradycyjnych źródeł węglowych prezydent podzielił pogląd o celowości równoległego poszukiwania innych sposobów zagospodarowania tego paliwa, np. w postaci chemicznego przetwarzania.

_ To mnie przekonuje, jako sposób myślenia. Poszukujmy nowych rozwiązań, nastawiając się na to, żeby po pierwsze wykorzystać to, co dostaliśmy od opatrzności w darze. Polska dostała węgiel. Trzeba to wykorzystywać mądrze, odpowiedzialnie _ - zaapelował Komorowski.

Przypomniał, że jeszcze na początku lat 90. ub. wieku w Polsce dominowała obawa przed odejściem od jednolitego modelu energetyki opartej na węglu. _ Dzisiaj nasza nauka oznacza elastyczne podchodzenie do problemu, jak tworzyć źródła energii, aby poszanować w stopniu wystarczającym inne wartości _ - zaznaczył.

Jak dodał, wraz z tą nauką przyszło przekonanie, że nie ma dziś innej możliwości, jak udźwignięcie wyzwania konkurencyjności. W przypadku polskiego węgla oznacza to np. węgiel z innych części świata. _ Dzisiaj jestem przekonany, że to nas nie przeraża, tylko wyzwala poczucie, że musimy szukać nowych szans _ - podkreślił Komorowski. _ Odnoszę wrażenie, że uczymy się także konsekwentnie, skoro mówimy, że jest potrzeba patrzenia na problematykę przemysłu energetycznego przez pryzmat stwierdzenia, że musi być zachowana różnorodność _ - podkreślił.

_ Nie można okopywać się na pozycjach wąsko pojętych interesów. Trzeba w maksymalnym stopniu to, co mamy, wykorzystywać na rzecz uczynienia z energii - także tradycyjnej, obok innych form pozyskiwania energii - naszej nowej szansy _ - skonkludował Komorowski.

W Katowicach prezydent, a także m.in. wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński wysłuchali podsumowań wcześniejszych paneli wtorkowej konferencji.

Maciej Stryjecki ze Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej mówił m.in. o potrzebie rozwoju tzw. energetyki prosumenckiej (czyli rozproszonej, wytwarzanej również przez samych konsumentów, przede wszystkim ze źródeł odnawialnych). Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski podsumował sytuację polskiego górnictwa węglowego w kontekście energetyki. Prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego mówił m.in. o efektywności energetycznej, a prezes Polskich Sieci Energetycznych Krzysztof Majchrzak - o perspektywach tzw. wielkiej energetyki w Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl

energetyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)