Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bronisław Komorowski w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. Zawalczy o lepszą współpracę

0
Podziel się

Prezydent będzie chciał między innymi rozmawiać na temat możliwości transferu technologii i wiedzy między obydwoma krajami.

Prezydent wyleciał z Polski wczoraj po południu
Prezydent wyleciał z Polski wczoraj po południu (PAP/Jacek Turczyk)
bErIjdbF

Od oficjalnego powitania w pałacu prezydenckim w Jerozolimie prezydent Bronisław Komorowski z małżonką rozpoczął dziś oficjalną, trzydniową wizytę w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. Najpierw ma spotkać się prezydentem Izraela Szimonem Peresem.

Jutro w Betlejem Komorowski będzie rozmawiał z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.

Jak powiedział dziennikarzom prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski, Komorowski przekaże, iż _ Polska opowiada się za kompleksowym uregulowaniem konfliktu izraelsko-arabskiego _. Prezydent _ potwierdzi, że - Polska popiera zawarcie przez obie strony porozumienia pokojowego, opartego na zasadzie dwóch państw - żydowskiego państwa Izrael i państwa Palestyna, pokojowo współistniejących w bezpiecznych granicach _ - sprecyzował Sokołowski.

bErIjdbH

Minister dodał, że prezydent _ opowie się także za ścisłą koordynacją działań UE i USA w wypracowaniu wspólnego stanowiska społeczności międzynarodowej wobec bliskowschodniego procesu pokojowego _.

W tym samym czasie co polski prezydent w Jerozolimie będzie przebywał amerykański sekretarz stanu John Kerry, który później złoży wizytę w Warszawie.

W rozmowie z palestyńskim prezydentem Komorowski zapewni, że _ Polska będzie kontynuować pomoc rozwojową dla obszarów Autonomii _. Jak argumentował Sokołowski, _ poprzez projekty pomocowe Polska chce w miarę możliwości wnieść wkład w budowę fundamentów państwowości palestyńskiej _.

W czasie wizyty para prezydencka odwiedzi m.in. Instytut Yad Vashem i Centrum Menachema Begina.

bErIjdbN

_ - Prezydent będzie chciał potwierdzić szczególny charakter więzów polsko-izraelskich, ze względu na historię, a także szczególny charakter odpowiedzialności za pamięć o wspólnej przeszłości _ - powiedział prezydencki minister.

Podczas wizyty w Yad Vashem - zaznaczył Sokołowski - prezydent przypomni o roli Żegoty w czasie II wojny światowej, zobaczy pomnik poświęcony pamięci Janusza Korczaka, jak również wspomni Irenę Sendlerową i wysiłki Polskiego Państwa Podziemnego na rzecz ratowania Żydów.

W czasie wizyty Komorowski zwróci uwagę na konieczność wzmocnienia więzów gospodarczych; stąd towarzysząca prezydentowi delegacja polskiego biznesu i jego udział w polsko-izraelskim forum gospodarczym w Tel Awiwie.

_ - Prezydent będzie chciał rozmawiać na temat możliwości transferu technologii i wiedzy, jak wykorzystywać nowoczesne rozwiązania technologiczne w przemyśle i jak organizować współpracę nauki z biznesem, tak by najlepsze rozwiązania technologiczne mogły być wdrażane _ - podkreślił Sokołowski.

bErIjdbO

Prezydentowi towarzyszy także minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, który będzie rozmawiał ze swoim izraelskim odpowiednikiem na temat współpracy wojskowej a także programów edukacyjnych, które realizowane są wspólnie przez polską i izraelską armię.

_ - By wizyty izraelskiej młodzieży w Polsce, siłą rzeczy skupione na pielęgnowaniu pamięci o Holokauście, nie skupiały się wyłącznie na tym tragicznym fragmencie historii, ale by stanowiły szansę, żeby młodzi Polacy i Izraelczycy mogli się poznawać _ - zaznaczył prezydencki minister.

bErIjdci
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)