Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stocznie
31.08.2009 12:39

Grad: Katar nie zapłacił. Mam czyste sumienie

- Czekamy na decyzję Komisji by sprzedaż stoczni rozpocząć od nowa - mówi minister skarbu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

aktualizacja: 18:34

- _ Chcemy by sprzedaż stoczni ruszyła od nowa. O to wnioskujemy do Komisji Europejskiej. Katarczykom postawiliśmy twardy warunek. Niestety pieniądze za stocznie w Gdańsku i Szczecinie * __ nie wpłynęły _- powiedział podczas konferencji prasowej Aleksander Grad. * *_ _- _ Otrzymaliśmy ciekawy list od agencji inwestycyjnej z Kataru w sprawie polskich stoczni. Postanowiliśmy jednak twardy warunek: jeśli dziś nie będzie zapłaty, to cała procedura odbędzie się na nowo _ - oświadczył Aleksander Grad. Jak poinformował, Katarczycy stracą wpłacone wcześniej wadium. *

_ - To co się wydarzyło nie ma związku z jakimikolwiek zaniedbaniami w ministerstwie skarbu. _ _ Zrobiliśmy wszystko co było w naszej mocy. _ _ W sprawie stoczni mam czyste sumienie _- podkreślał minister skarbu.

Pytany czy poda się do dymisji odpowiedział: - _ Jako minister ponoszę jednak pewną odpowiedzialność za sprawy stoczni, ale to była sytuacja niemożliwa do zrealizowania. - Jestem zawsze do dyspozycji premiera Donald Tuska - dodał. _

Polska czeka na decyzję komisarz UE ws. ponownego przetargu stoczni

Minister poinformował Komisję Europejską o tym, że pieniądze nie wpłynęły i wnioskuje o zgodę na rozpoczęcie ponownie procedury sprzedaży majątku Stoczni Gdynia S.A. i Stoczni Szczecińskiej Nowa Sp. z o.o. zgodnie z tzw. specustawą stoczniową.

Rzecznik Komisji Ton van Lierop powiedział, że Bruksela analizuje teraz list z Warszawy i na razie nie będzie udzielać komentarzy.

Rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór wyjaśniał wcześniej, że chodzi o prośbę _ warunkową _ - jeśli do skutku nie dojdzie transakcja z agencją rządową Qatar Investment Authority.

Inwestor znad Zatoki Perskiej miał dać odpowiedź w tej sprawie do niedzieli.

Rrzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że minister skarbu Aleksander Grad jest i przez cały weekend był w kontakcie ze stroną katarską i prowadził rozmowy.

Pytany, czy premier zdymisjonuje Grada, jeśli transakcja nie dojdzie do skutku, Graś odparł: _ po informacjach ministra Grada i po uroczystościach związanych z obchodami 1 września, zależnie od rozwoju sytuacji, o wszelkich decyzjach personalnych będzie informował osobiście premier _.

POSŁUCHAJ RZECZNIKA RZĄDU:

Kłopot ze stoczniami coraz większy

Polski rząd ma problem ze sprzedażą dwóch stoczni. Katarski fundusz inwestycyjny, który wygrał przetarg na główne części majątku, nie wpłacił w wyznaczonym terminie pieniędzy.

W lipcu, gdy po raz pierwszy doszło do fiaska transakcji, minister Grad tłumaczył, że to wina sabotażu i listu, który do inwestorawysłało Szczecińskie Stowarzyszenie Obrony Stoczni.

Miesiąc później minister mówił, że to wina problemów finansowych inwestora. Ogłoszono też plan B. Okazało się, że zakupem majątku zainteresowana jest katarska agencja rządowa, która do wczoraj miała dać ostateczną odpowiedź, ta jednak nie nadeszła.

*Rząd w ogniu krytyki opozycji *

Prawo i Sprawiedliwość domaga się jak najszybszego rozwiązania kwestii stoczni. Wiceprezes PiS Aleksandra Natalli-Świat przestrzega, że sytuacja w przemyśle stoczniowym może poważnie zaważyć na funkcjonowaniu około 500 firm, które w większym lub mniejszym stopniu są zależne od współpracy ze stoczniami.

PiS przypomniał zapowiedzi premiera i ultimatum postawione ministrowi Gradowi, który do końca sierpnia miał zamknąć sprawę zakupu stoczni.

Wiele wątpliwości ma również Lewica. Szef klubu Grzegorz Napieralski uważa, że nawet jeżeli pieniądze pojawią się na koncie to pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi.

POSŁUCHAJ GRZEGORZA NAPIERALSKIEGO:

ZOBACZ TAKŻE:

Prywatyzacyjne raporty i analizy w Money.pl
*Jest drugie dno sprawy sprzedaży stoczni? * Pieniądze za stocznie w Gdyni i Szczecinie nie wpłynęły, bo umowa z Katarczykami może mieć drugie dno. I nie chodzi tu o list związkowców, który miał zniechęcić inwestora, czy też o kryzys w branży stoczniowej, ale o ewentualny udział Katarczyków w prywatyzacji polskiej energetyki.
*Megaprywatyzacja. Kto kupi KGHM? * Jeśli Skarb Państwa pozbędzie się swoich pakietów spółek z GPW zyska na tym 17,5 mld złotych. O realizację planów będzie jednak ciężko.
*Wielki prywatyzator Buzek. Grad go nie przebije * Najwięcej prywatyzował rząd Jerzego Buzka. W latach 1999-2000 pozyskan
Tagi: stocznie, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz