Notowania

defiyt
31.01.2011 16:36

Bruksela nie wierzy w obniżenie deficytu

Szef KE uważa też, że na dłuższą metę reforma emerytalna pogorszy sytuację Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Przewodniczący Komisji Europejskiej podtrzymał wcześniejsze zastrzeżenia Brukseli dotyczące kondycji finansów publicznych w Polsce i żądania skutecznej redukcji deficytu.

Zwracał na to uwagę komisarz do spraw gospodarczych i walutowych Olli Rehn w liście wysłanym do ministra finansów Jacka Rostowskiego przed kilkunastoma dniami. Unijny komisarz apelował o szybkie reformy, które pozwoliłyby obniżyć deficyt finansów publicznych poniżej dozwolonego limitu 3 procent Produktu Krajowego Brutto w przyszłym roku.

Z ostatnich prognoz Brukseli wynika, że ten pułap zostanie przekroczony. Szef Komisji Jose Barroso powiedział po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem w Brukseli, że to stanowisko Komisji nie zmieniło się.

- _ Oczywiście, kiedy komisarz Rehn zwraca się do unijnych rządów, robi to w imieniu całej Komisji Europejskiej. To jest temat, który powinniśmy przedyskutować z naszymi polskimi partnerami. Sądzę, że wszystkie kraje członkowskie powinny zrobić wysiłki i wypełnić złożone wcześniej zobowiązania, które zapewnią stabilność finansową w Unii Europejskiej _ - mówi Barroso.

Bruksela uważa, że nawet proponowane zmiany w reformie emerytalnej nie poprawią znacząco kondycji finansów publicznych w Polsce. Jej zdaniem, pozwolą one jedynie w krótkim terminie zredukować deficyt, natomiast w dłuższej perspektywie spowodują jeszcze większe koszty.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t96378.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/barroso;broni;spojnosci;skorzysta;polska,227,0,763107.html) Barroso broni spójności. Skorzysta Polska? Unijna polityka spójności wspiera biedniejsze regiony krajów wspólnoty europejskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t110140.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/troche;gorzej;z;nastrojami;w;gospodarce,32,0,761120.html) Trochę gorzej z nastrojami w gospodarce Według Komisji Europejskiej, pesymistów przybyło w handlu, usługach i budownictwie.
Tagi: defiyt, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz