Notowania

ceny żywności
27.09.2010 19:28

Bruksela uwolni milionowe zapasy zbóż

O wypuszczeniu na rynek zapasów zboża wnioskował do KE polski minister rolnictwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Komisja Europejska uwolni na rynek 3 mln ton zbóż z zapasów - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki. Polska zwracała się do KE o interwencję na rynku zbóż, by ograniczyć wzrost cen pasz, a co za tym idzie - żywca wieprzowego.

_ - Składaliśmy wniosek o uruchomienie sprzedaży zapasów z interwencji. KE dysponuje takimi zapasami na poziomie 5,7 mln ton. 2,7 mln ton KE zdecydowała się zostawić na pomoc dla najuboższych, a pozostałą pulę zboża przeznaczy na wspólny rynek w celu stabilizacji cen tak, żeby sytuacja na rynku paszowym uległa poprawie albo przynajmniej się nie pogarszała _ - powiedział Sawicki po spotkaniu ministrów rolnictwa _ 27 _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t75628.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ceny;zboz;i;miesa;ostro;w;gore;ale;mleko;tanieje,44,0,656172.html) Ceny zbóż i mięsa ostro w górę, ale mleko tanieje
Dodał natomiast, że unijny komisarz rolnictwa Dacian Ciolos _ niestety _ nie zgodził się na postulowaną przez Polską podwyżkę ceny minimalnej w skupie zbóż.

_ - W mojej ocenie był to bardzo dobry moment na zmianę ceny minimalnej. Gdy zmieniły się zasady na rynku unijnym, Polska ma zdecydowanie utrudniony dostęp do dużych rynków zewnętrznych, co jest związane z brakiem infrastruktury portowej. Ponadto pojawił się instrument zakupu przetargowego zboża, gdzie w przypadku nadwyżek dochodzi do sprzedaży poniżej cen interwencyjnych, nawet tak niskich jak obecnie _ - ubolewał minister.

Na rosnące ceny pasz narzekają hodowcy trzody chlewnej, którzy dopiero co wychodzą na prostą po ostrym spadku cen w skupie ich produkcji w latach 2007-08. O uwolnienie zbóż z unijnych zapasów zwracało się we wrześniu do KE także lobby producentów pasz, argumentując, że ceny na światowych rynkach wzrosły od czerwca o 40 proc. m.in. na skutek embarga na eksport zbóż z Rosji.

Na drogie zboża wskazują w Polsce także organizacje piekarzy. Maciej Mielcarski z Krajowej Rady Piekarstwa i Cukiernictwa mówił niedawno PAP, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy cena mąki wzrosła o 80 proc., co się przełoży na wyższe ceny chleba. Stowarzyszenia Młynarzy zwróciło się w połowie sierpnia do premiera Donalda Tuska o rozważenie możliwości sprzedaży ewentualnych zapasów ziarna z rezerw państwowych z przeznaczeniem na mąkę chlebową.

Tagi: ceny żywności, interwencja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz