Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Brygada obronna. Minister zapowiada przyśpieszenie prac

0
Podziel się:

- Możliwe, że na początku przyszłego roku będzie gotowe porozumienie techniczne dotyczące brygady polsko-litewsko-ukraińskiej - powiedział Tomasz Siemoniak.

Brygada obronna. Minister zapowiada przyśpieszenie prac
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

- _ Możliwe, że na początku przyszłego roku będzie gotowe porozumienie techniczne dotyczące brygady polsko-litewsko-ukraińskiej _ - powiedział wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, który rozmawiał z ministrem obrony Ukrainy Stepanem Połtorakiem.

Tematami telefonicznej rozmowy był także zacieśnienie współpracy wojskowej Polski i Ukrainy, rezygnacja Ukrainy ze statusu państwa pozablokowego i sytuacja w Donbasie. Wicepremier, który rozmawiał z ministrem obrony Litwy Juozasem Olekasem dodał, że przekazał Połtorakowi stanowisko Litwy, która również jest gotowa przyśpieszyć tworzenie brygady.

Obecnie, po podpisaniu umowy w sprawie wielonarodowej brygady, trwają prace nad porozumieniem technicznym. _ - Ustaliliśmy, że prace nad nim zostaną przyspieszone. Mamy nadzieję, że w pierwszych miesiącach przyszłego roku uda się uzgodnić to techniczne porozumienie _ - powiedział minister.

Odniósł się także do decyzji ukraińskiego parlamentu o rezygnacji Ukrainy ze statusu państwa pozablokowego. _ - Zapewniłem ministra Połtoraka, że Polska będzie na forum NATO wspierać partnerstwo z Ukrainą _ - powiedział wicepremier.

_ - Ta decyzja ukraińskich władz jest zrozumiała. Skoro okazało się, że status państwa pozablokowego nie zapewnił bezpieczeństwa i integralności Ukrainy, nic dziwnego, że Ukraina będzie szukać nowych możliwości. Niezależnie od tego, jaką drogę wybierze, wydaje się, że decyzja ma kontekst aspiracji europejskich i natowskich. (...) Nie powinna budzić większych emocji, jest zrozumiała _ - ocenił Siemoniak._ - Uzgodniliśmy, że w styczniu będziemy kontynuowali dialog, i bardzo prawdopodobna jest moja wizyta w Kijowie _ - dodał.

W ubiegły poniedziałek delegacja ukraińskiego wiceministra obrony odbyła w Warszawie rozmowy w pionie uzbrojenia i w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Kilka dni wcześniej z wizytą w Polsce przebywał prezydent Petro Poroszenko.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał wtedy ustawę ratyfikującą ze strony Polski umowę stowarzyszeniową Ukrainy z UE. Prezydencka delegacja, do której należał minister obrony Stepan Połtorak, odwiedziła też Lublin - siedzibę dowództwa tworzonej polsko-litewsko-ukraińskiej brygady.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważna decyzja Ukraińców: Nasze pociągi nie pojadą na Krym Jako przyczynę władze podały względy bezpieczeństwa.
Kreml: Dostarczymy Ukrainie prąd i węgiel. Za ile? Ukraińcy zaczęli odczuwać braki w wyniku konfliktu z prorosyjskimi separatystami w zagłębiu węglowym Donbas.
"Polska jest dla nas jedyną szansą" W związku z konfliktem i rosyjską aneksją Krymu, do Polski w ostatnim czasie trafia coraz więcej Tatarów krymskich, co w przeszłości zdarzało się niezmiernie rzadko.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)