Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brytyjczycy i Holendrzy nie odpuszczą Islandii

0
Podziel się:

Rządy tych krajów szykują pozwy by odzyskać 4 mld euro, utracone po upadku banku Icesave.

Brytyjczycy i Holendrzy nie odpuszczą Islandii
(Anosmia/CC/Flickr)

Rządy Wielkiej Brytanii i Holandii przygotowują pozwy przeciwko Islandii, aby odzyskać ponad 4 mld euro, które stracili ich obywatele po upadku islandzkiego banku Icesave.

W miniony weekend, Islandczycy odrzucili w referendum plan spłaty zadłużenia.

W Wielkiej Brytanii rząd wyraził rozczarowanie islandzkim _ nie _, a holenderski minister finansów powiedział, że liczył na negocjacje. - informuje BBC

[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t41646.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/islandia;nie;odda;pieniedzy;za;icesave,78,0,809806.html) Islandia nie odda pieniędzy za Icesave
Brytyjski sekretarz skarbu, Danny Alexander, powiedział, że sprawa trafi do sądu międzynarodowego. - _ Mamy obowiązek, aby odzyskać te pieniądze. Mamy trudną sytuację finansową w kraju i ich potrzebujemy- _ powiedział.

Holenderski minister finansów Jan Kees de Jager powiedział, że będzie konsultował z Wielką Brytanią o podjęciu dalszych kroków przeciwko Islandii, ale dodał, że sprawa prawdopodobnie skończy się w sądzie.

Zdaniem islandzkiej minister finansów Steingrimur Sigfusson, rozwiązanie sprawy na drodze sądowej potrwa co najmniej rok.

Islandzki Landsbanki prowadził konta oszczędnościowe w Wielkiej Brytanii i Holandii pod nazwą Icesave. Po jego upadku inwestorzy stracili 4 mld euro. Kiedy upadł w 2008 r. rządy Wielkiej Brytanii i Holandii musiał zwrócić pieniądze 400 tysiącom swoich obywateli. Odkąd Islandia zaczęła podnosić się z recesji, rządy obu tych krajów starają się odzyskać pieniądze od Reykjaviku.

W połowie lutego parlament Islandii zatwierdził osiągnięte w grudniu 2010 r. porozumienie w sprawie wypłaty Holandii i Wielkiej Brytanii należnych pieniędzy. Nowa ugoda zapewniała Islandii zmniejszenie obciążeń odsetkowych i dogodniejsze terminy spłat. Jednak prezydent Olafur Ragnar Grimsson odmówił podpisania ustawy, w związku z czym konieczne było przeprowadzenie referendum.

Poprzednie porozumienie, ustalające odsetki od należności na 5,5 proc., Islandczycy odrzucili w referendum, które odbyło się w marcu 2010 r.

Gospodarka Islandii ustabilizowała się po katastrofie dzięki pomocy ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego i państw nordyckich. Jednak sprawa Icesave jest jedną z kilku, które opóźniają pełne zdrowienie gospodarcze Islandii, zmuszając ją do zachowania kontroli kapitału.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t41644.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wraca;sprawia;icesave;jest;nowe;porozumienie,66,0,731970.html) Wraca sprawia Icesave. Jest nowe porozumienie Islandzki zespół negocjacyjny omawiał w Wielkiej Brytanii i Holandii kwestię długów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t134831.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/wielka;afera;bankowa;-;aresztuja;brytyjczykow,108,0,791148.html) Wielka afera bankowa - aresztują Brytyjczyków Policja aresztowała dwóch brytyjskich magnatów rynku nieruchomości - braci Roberta i Vincenta Tchenguizów.

.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)