Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Brytyjczycy nie chcą euro

0
Podziel się:

Zdecydowana większość wyspiarzy broni funta.

Brytyjczycy nie chcą euro
(EPA/PAP)

Pomimo oznak światowej recesji, strefa euro ma się zupełnie dobrze i właśnie powiększyła się o kolejny, 16 kraj - Słowację. Jak jednak wykazuje sondaż opinii publicznej, Brytyjczycy są nadal stanowczo przeciwni wyrzeczeniu się własnej waluty.

Brytyjski funt od kilku tygodni grawituje w stronę parytetu z euro. Tuż przed Świętami niektóre kantory wymiany płaciły nawet po raz pierwszy jadącym na kontynent turystom poniżej jednego euro za funta.

Jednak przeprowadzonej przez BBC ankiecie aż 71 procent badanych powiedziało, że w razie referendum na temat przyjęcia euro przez Wielką Brytanię głosowałoby _ Nie _. Tylko 23 wolałoby wolałaby euro, a 6 procent nie miało zdania. Liczba przeciwników nie drgnęła ani o 1 procent od 1980 roku, wzrosła natomiast nieco grupa entuzjastów euro kosztem obojętnych.

ZOBACZ TAKŻE:

W zeszłym miesiącu przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział nieroztropnie, że Wielka Brytania jest dziś bliżej przyjęcia euro niż kiedykolwiek dotąd, a _ ludzie, którzy się liczą _ w brytyjskiej polityce są gotowi wyrzec się funta, co stało się płachtą na byka dla brytyjskich eurosceptyków i większości mediów. Ale minister handlu w rządzie premiera Browna, były unijny komisarz Peter Mandelson, również powiedział, że wejście do strefy euro jest nadal dalekosiężnym celem rządu w Londynie, choć takie posunięcie _ jest jeszcze nie na teraz _.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)