Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Brytyjczycy oddłużają państwo

0
Podziel się:

Brytyjski rząd konserwatywno-liberalny zaprezentował nadzwyczajny budżet.

Brytyjczycy oddłużają państwo
(LoopZilla/CC/Flickr)

Brytyjski rząd konserwatywno-liberalny zaprezentował nadzwyczajny budżet, który ma zapobiec zadłużeniu państwa. Kanclerz skarbu, konserwatysta George Osborne przedstawił budżet w Izbie Gmin.

Jak można było przewidywać, George Osborne obarczył winą za konieczność dokonania bezprecedensowych oszczędności poprzedni, labourzystowski rząd,który pozostawił mu deficyt wysokości 150 miliardów funtów.

Jego redukcja ma się dokonać w 4/5 poprzez oszczędności w wydatkach państwa, a w 1/5 dzięki większym wpływom z podatków. Większość resortów - poza szkolnictwem i służbą zdrowia - musi ograniczyć wydatki średnio o 1/4, a pracownicy państwowi nie dostaną podwyżek przez 2 lata. Od stycznia wzrośnie też VAT, a od zaraz podatek od dochodów kapitałowych.

Wielka Brytania jako pierwsze państwo Unii nałoży nowy podatek na banki, choć George Osborne podkreślił, że dla równowagi taki sam podatek wprowadzą Francja i Niemcy.

Pobudzeniu gospodarki ma służyć obniżanie podatku od działalności gospodarczej. Wzrośnie też pułap zarobków zwolnionych od podatku dochodowego - do 7 i pół tysiąca funtów rocznie. Rząd zapowiada jednak zarazem drastyczną reformę systemu zasiłków.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)