Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Brytyjczycy zapłacą za święta rekordową cenę

To efekt rosnących cen żywności, które osiągnęły poziom najwyższy od 20 lat - wyliczyli naukowcy z uniwersytetu w Nottingham.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Arpingstone/Public domain)

Z ich obliczeń, opublikowanych przez portal BBC News wynika, że koszt obiadu na sześć osób wyniesie w tym roku 74 funty. Ponadto, przeciętne zakupy w supermarkecie kosztowały Brytyjczyków w tym roku o 5 proc. więcej niż rok temu.

Naukowcy z Nottingham oraz Szkoły Biznesu w Exeter zawarli te ustalenia w badaniu pt. _ Wyjaśniając inflację cen żywności w Wielkiej Brytanii _ (ang. Explaining UK Food Price Inflation). Przypominają, że za tę inflację odpowiadają dwa czynniki - wysokie koszty produkcji rolnej i kurs funta.

_ - Wielka Brytania importuje 60 proc. konsumowanej żywności, a więc silnie odczuwamy zmiany cen żywności na świecie. Niekorzystny jest również wpływ niskiego kursu funta, bo kupowanie żywności za granicą więcej nas kosztuje _ - mówi prof. Steve McCorriston. Ceny żywności podwyższa też drożejąca ropa - przypominają naukowcy.

W ten sposób świąteczny obiad, na który trzeba kupić m.in.: indyka, jadalne kasztany, brukselkę, ziemniaki i kiełbaski, a także produkty do sporządzenia puddingu, będzie kosztował o 3,70 funta więcej niż rok temu.

Jednak kolejne miesiące powinny przynieść poprawę - prognozuje prof. Wyn Morgan z uniwersytetu w Nottingham: - _ Moim zdaniem, ogólna inflacja zmniejszy się, i konsumenci powinni odczuć ten spadek w ciągu kolejnego roku _ - zapowiada. - _ Zdaje się, że widać światełko w tunelu _ - mówi Brytyjczykom prof. Morgan.

O sytuacji na Wyspach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t113525.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/cameron;pozostanie;w;unii;to;nasz;interes;narodowy,61,0,988477.html) Propaganda Camerona? Chce być w Unii Brytyjski premier David Cameron odniósł propagandowe zwycięstwo, prezentując w Izbie Gmin motywy swojego weta wobec nowelizacji traktatu unijnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t197992.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wiemy;juz;jak;brytyjczycy;oceniaja;stanowisko;camerona,122,0,987258.html) Tak Brytyjczycy oceniają stanowisko Camerona Ich zdaniem, po unijnym szczycie Niemcy stały się zbyt potężne. Zobacz czego się domagają.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t37825.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wielka;brytania;w;ue;zupelnie;bez;przyjaciol;jak;nigdy,85,0,986965.html) Wynik szczytu to katastrofa dla Brytyjczyków Ekonomista Charles Grant pisze, że wynik szczytu jest katastrofą dla W. Brytanii i zagraża spójności wspólnego rynku.
Tagi: kryzys w wielkiej brytanii, wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz