Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bank of england
31.07.2013 14:15

Brytyjski Bank sprzedawał zagrabione złoto

W latach 1938 - 39 bank pośredniczył w sprzedaży kruszcu o wartości ponad 1,5 miliarda funtów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fesek/CC/Flickr)

Brytyjski bank centralny BoE (Bank Anglii) odegrał kluczową rolę, pośrednicząc w sprzedaży rezerw złota Czechosłowacji zagrabionych przez Niemców po zajęciu tego kraju we wrześniu 1938 roku - wynika z dotąd niepublikowanych dokumentów z przełomu lat 40. i 50.

BoE postąpił tak, mimo iż brytyjski rząd zamroził aktywa Czechosłowacji w Wielkiej Brytanii - donosi _ Daily Telegraph _.

W marcu 1939 roku bazylejski bank BIS (Bank of International Settlements, będący rodzajem banku centralnego dla banków centralnych) zwrócił się do Banku Anglii, by przepisał rezerwy złota z konta czechosłowackiego banku centralnego na konta Reichsbanku - banku centralnego Rzeszy.

Rezerwy te - około 2 tysięcy sztab złota wycenianych w marcu 1939 roku na 5,6 miliona funtów (w dzisiejszych cenach 736,4 miliona funtów, ponad miliard dolarów) - BoE _ upłynnił _ następnie w Belgii, Holandii i Londynie. W czerwcu 1939 roku BoE dokonał dwóch dalszych sprzedaży czechosłowackiego złota dostarczonego mu przez Reichsbank na ponad 800 miliona funtów w Nowym Jorku, nie czekając na aprobatę ministerstwa finansów.

Dyrektorem zagranicznego działu BoE i prawą ręką ówczesnego prezesa BoE Montagu Normana był prezes BIS - Niemiec Otto Niemeyer.

Z dokumentów BoE wynika też, iż Norman udzielał niejasnych odpowiedzi na pytania ministra finansów Johna Simona, gdy ten w maju 1939 roku w reakcji na doniesienia brytyjskiej prasy pytał go, czy bank wciąż przechowuje czechosłowackie złoto. W ocenie historyków Norman popierał hitlerowskie Niemcy aż do czasu wybuchu wojny z Wielką Brytanią.

BIS został ustanowiony w 1930 roku jako instytucja niepolityczna, mająca ułatwić rozliczenia niemieckich reparacji wojennych nałożonych na ten kraj po klęsce w I wojnie światowej. Według oficjalnej historii BoE Norman twierdził, że musiał postąpić, jak postąpił, ponieważ wszelkie inne działania byłyby złamaniem układu pokojowego z Niemcami z 1919 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Gigantyczna transakcja. Chińczycy kupili... China Molybdenum podpisała z Rio Tinto Group wiążącą umowę sprzedaży 80 procent udziałów w kopalniach miedzi i złota w Northparkes, w Nowej Południowej Walii w Australii za 820 mln dolarów.
Abramowicz kopie złoto w Rosji Planuje się, że produkcja na skalę przemysłową ruszy w 2014 roku. Roczna moc przerobowa zakładu będzie wynosić do 1,5 mln ton złotonośnej rudy i około 3 ton sztabek złota Dore.
Dostają złoto za odchudzanie Ponad połowa mieszkańców Dubaju cierpi z powodu nadwagi lub otyłości. Ci, którzy przejdą na dietę dostaną gram cennego kruszcu za każdy zrzucony kilogram.
Tagi: bank of england, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz