Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Brytyjski żołnierz skazany za zabójstwo Afgańczyka

0
Podziel się

Czyn określono jako egzekucję.

Brytyjski żołnierz skazany za zabójstwo Afgańczyka
(Anna Pawlak/isaf.wp.mil.pl)
bErYPqxx

Żołnierz brytyjskiej Królewskiej Piechoty Morskiej został uznany przez sąd wojskowy za winnego zabójstwa rannego afgańskiego rebelianta. Oskarżenie określiło czyn jako egzekucję. Dwaj inni żołnierze zostali uniewinnieni - pisze dziś BBC.

Trzej podsądni, określani jako żołnierze piechoty morskiej A, B i C, nie przyznali się do zastrzelenia nieznanego mężczyzny podczas patrolu w prowincji Helmand na południu Afganistanu w roku 2011. Brygadier z Royal Marines (piechoty morskiej) Bill Dunham powiedział, że to _ naprawdę szokująca i przerażająca aberracja _ i że _ nie może się to powtórzyć _.

Po raz pierwszy członkowie brytyjskich sił zbrojnych musieli odnieść się do zarzutu morderstwa w związku z konfliktem w Afganistanie - pisze wojskowa korespondentka BBC Caroline Wyatt.

bErYPqxz

Żołnierz A, któremu grozi kara dożywotniego więzienia, został wzięty pod straż, żołnierze B i C mogą wrócić do służby wojskowej.

Żołnierz B nieświadomie sfilmował morderstwo, do którego doszło 15 września 2011 roku, kamerą umieszczoną na hełmie. Materiał był pokazywany sędziom podczas dwutygodniowego procesu. Widać na nim żołnierza A, który zabija z 9-milimetrowego pistoletu Afgańczyka i mówi, że usuwa go z tego świata i nie robi niczego, czego zabijany nie zrobiłby im.

Zabójca mówi następnie do swych towarzyszy, że o sprawie tej nikt nie może się dowiedzieć, bo _ właśnie złamał konwencję genewską _. Do zabójstwa doszło po ataku na bazę patrolu w prowincji Helmand, którego dokonali afgańscy rebelianci. Jeden z Afgańczyków został poważnie ranny w ataku śmigłowca Apache, który został wysłany jako wsparcie. Żołnierzy A, B i C skierowano na miejsce, by się upewnić, czy ranny rebeliant żyje czy nie.

Na procesie A przyznał się do oddania strzału w pierś rebelianta, lecz utrzymywał, że tamten już nie żył. Lekarz sądowy Nicholas Hunt potwierdził jednak na rozprawie, że Afgańczyk żył.

bErYPqxF

_ - Sąd musi ustalić wymiar minimum kary, po odbyciu której będzie pan mógł ubiegać się o zwolnienie _ - powiedział żołnierzowi A sędzia Jeff Blackett. Wyrok, według BBC, ma zostać ogłoszony na początku grudnia.

Czytaj więcej w Money.pl

bErYPqya
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)