Notowania

autostrady w polsce
23.05.2011 14:45

Budowa A2 znów ruszy? Piszą list do Tuska

Podwykonawcy, którzy przerwali prace na firmowanym przez chiński COVEC odcinku autostrady A2 w Łódzkiem, w tym tygodniu mogą wrócić na plac budowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kozmoat98/iStockphoto)

*Podwykonawcy, którzy przerwali prace na firmowanym przez chiński COVEC odcinku autostrady A2 w Łódzkiem, w tym tygodniu mogą wrócić na plac budowy. O problemach związanych z realizacją inwestycji przedsiębiorcy poinformowali premiera Donalda Tuska.*

Przedsiębiorcy, którzy czekają na wypłatę zaległych pieniędzy w wysokości około 30 mln zł, po raz kolejny zebrali się w siedzibie COVEC w Łyszkowicach. Spotkali się tam m.in. z dyrektorem budowy _ chińskiego _ odcinka autostrady A2 Shin Xi Zengbingiem.

- _ Dyrektor potwierdził wcześniejsze zapewnienia, że do końca miesiąca otrzymamy zaległe pieniądze. Zapewnił też, że COVEC chce nadal z nami współpracować przy kontynuacji tego projektu. Chińczycy prosili, żebyśmy nie schodzili z budowy i nie zabierali sprzętu. Jest więc duża szansa na to, że za kilka dni wrócimy do normalnej pracy _ - poinformował jeden z podwykonawców, Krzysztof Zadrożny z firmy Techno Car, która wypożycza Chińczykom sprzęt budowlany.

Dodał, że Xi Zengbing zapewnił, że COVEC nie tylko czeka na pieniądze, które 29 maja ma otrzymać od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ale też organizuje środki we własnym zakresie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t86455.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grabarczyk;uspokaja;nie;ma;obaw;o;a2,27,0,832795.html) Grabarczyk uspokaja: Nie ma obaw o A2
Polscy przedsiębiorcy podkreślają, że Chińczycy muszą szukać dodatkowych pieniędzy, gdyż wiedzą, że kontrakt na budowę autostrady jest niedoszacowany, a niską cenę oferowali świadomie, by zdobyć kontrakt na budowę i zaistnieć na rynku europejskim.

Podwykonawcy boją się jednak, że będą musieli z własnych pieniędzy płacić za _ chińską promocję _. Dlatego chcą gwarancji, że w przyszłości nie pojawią się kolejne problemy z płatnościami i że w terminie będą otrzymywali pieniądze za wykonane prace.

- _ Wiemy, że COVEC prowadzi rozmowy z GDDKiA na temat gwarancji dla podwykonawców, żeby sytuacja się nie powtórzyła i byśmy nie zostali sami ze swoimi problemami. Jeśli rozmowy te nie zakończą się powodzeniem, to firma ma nam przedstawić swój sposób zabezpieczenia naszych roszczeń _ - wyjaśnił Zadrożny.

Po dzisiejszym spotkaniu polscy przedsiębiorcy wysłali list do premiera Donalda Tuska i GDDKiA, w którym informują o problemach zaistniałych podczas budowy kierowanego przez Chińczyków odcinka autostrady A2.

-_ W związku z pismem, jakie nasze Firmy otrzymały w dniu 16.05.2011 ze strony Konsorcjum COVEC wzywającym do zaprzestania robót, nasze prace zostały niemal całkowicie wstrzymane. Wcześniej jednak, w związku z brakiem płatności za wystawiane przez nas faktury, byliśmy zmuszeni znacznie ograniczyć wykonywane przez nas prace. Wiemy o staraniach ze strony Konsorcjum, mających na celu sprowadzenie na budowę jakiejkolwiek ilości maszyn, by można było w mediach przedstawić obraz, że prace przy realizacji Autostrady przebiegają normalnie. Uważamy, że w taki sposób autostrad w Polsce nie powinno się budować _ - napisali podwykonawcy w piśmie do premiera.

Zwrócili w nim również uwagę na niedostateczne - ich zdaniem - zainteresowanie Ministerstwa Infrastruktury i GDDKiA tym, co dzieje się na kierowanej przez Chińczyków budowie i na brak zaangażowania w rozwiązanie problemów. Podwykonawcy podkreślili, że chcą, by przedstawiciele tych dwóch instytucji uczestniczyli w ich dalszych rozmowach z chińskim wykonawcą.

W minionym tygodniu w ramach protestu przeciwko blisko dwumiesięcznym opóźnieniom w wypłatach podwykonawcy, chodząc po przejściu dla pieszych, na kilkanaście minut zablokowali przed siedzibą COVEC w Łyszkowicach drogę nr 704. Przedsiębiorcy obawiali się, że Chińczycy zerwą kontrakt, zejdą z budowy i nie wywiążą się ze swoich zobowiązań finansowych. To zagrożenie zostało jednak zażegnane.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t80242.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polacy;nie;chca;pracowac;dla;chinczykow,164,0,775076.html) Polacy nie chcą pracować dla Chińczyków Chińskie konsorcjum Covec nie może znaleźć w Polsce podwykonawców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t80897.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ruszyla;budowa;kolejnego;odcinka;autostrady;a2,94,0,665438.html) Ruszyła budowa kolejnego odcinka autostrady A2 Budowa całej autostrady będzie kosztować blisko 3 mld 200 mln zł. Ma być zakończona w 2012 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t80243.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chinczycy;zaplaca;-;kibice;dojada,252,0,833276.html) Chińczycy zapłacą - kibice dojadą? Polskie firmy podwykonawcze mają wrócić na budowę A2, gdy chiński COVEC im zapłaci. Ma to zrobić do końca maja.
Tagi: autostrady w polsce, autostrada, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz