Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budowa autostrad. Może upaść 40 procent firm budowlanych

0
Podziel się:

Pracę może stracić 50 tysięcy pracowników. Wszystko przez błędy...

Budowa autostrad. Może upaść 40 procent firm budowlanych
(Reporter)

Niedługo może upaść nawet 40 procent firm drogowych - ostrzegają eksperci. Pracę przez to może stracić 50 tysięcy pracowników. A wszystko przez błędy przy wyborze wykonawców autostrad przy jednoczesnym zmniejszaniu pieniędzy na inwestycje.

Zdaniem Adriana Furgalskiego z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR dużą część winy ponosi za to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. _ - Bożkiem stała się najniższa cena. Prawda stało się powiedzenie, że w Polsce chłop z furmanka może budować autostrady - _ mówi Furgalski.

Takiemu postawieniu sprawy sprzeciwiają się przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Rzeczniczka Urszula Nelken twierdzi, że przy wyborze firmy pod uwagę są brane także inne wskaźniki. _ - Cena jest ostatnim kryterium, przede wszystkim liczy się kondycja firm i możliwość dotrzymania terminów oraz wymogów technologicznych - _ mówi rzecznik.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/203/m204747.jpg ) ] (http://galerie.money.pl/raport-o-przygotowaniach-do-euro-2012-g415105.html) Oto Polska przed Euro 2012. Strach to oglądaćPokazujemy Polskę przed mistrzostwami. Sami wykonawcy od dawna narzekają na system płatności stosowany przy budowie dróg i autostrad. Wykonawca dostaje teraz pieniądze za zakończony etap robót. To, zdaniem przedstawicieli firm, prowadzi do zatorów płatniczych.

Rzecznik Hydrobudowy Krzysztof Woch twierdzi, że firmom pomogłoby wprowadzenie zaliczkowego systemu płatności. _ Od momentu powstania kosztółw po stronie wykonawcy, a wypłatą pieniędzy często mija kilka miesięcy, a nie rzadko rok. Wynika to z procedur odbiorczych - _tłumaczy.

Przedstawiciele Generalnej dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadają, że zapis o zaliczkach znajdzie się niedługo w każdej umowie na budowę dróg. Jednak Adrian Furgalski uważa, że system zaliczkowy nie uchroni firm od kłopotów. _ Firmy powinny posiłkować się kredytem, a nie zaliczkami - _ argumentuje.

Dotychczas sądy ogłosiły upadłość dwóch firm, które budowały autostrady. Wniosek o upadłość trzeciej został odrzucony z powodów formalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk obiecał 1,5 tys. km autostrad. Zbudował dziesięć razy mniej Przed rokiem wydaliśmy na budowę dróg niespełna 20 mld zł, czyli o prawie 10 mniej niż planowano. W tym roku ma być tylko 12 mld zł.
Uznali, że budowy autostrad nie trzeba kończyć Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 233 posłów.
Rząd im nie płaci, nie wyrobią się na Euro Budowniczowie dróg żądają od rządu 3 miliardów złotych, a podwykonawcy na Stadionie Narodowym 100 milionów złotych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)