Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gddkia
08.11.2012 17:00

Budowa autostrad w Polsce. GDDKiA uspokaja podwykonawców

Wypłatę pieniędzy przez GDDKiA firmom poszkodowanym przy budowie dróg umożliwia specustawa z 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Szelag/Reporter)

*Nie ma mowy o opieszałości GDDKiA przy wypłacaniu pieniędzy firmom poszkodowanym przy budowie dróg - powiedziała rzecznik Dyrekcji Urszula Nelken. Dziś przed budynkiem GDDKiA protestowało kilkudziesięciu przedsiębiorców, którzy domagali się zapłaty. *

Przedsiębiorcy domagali się pieniędzy za wykonane prace przy budowie dróg i autostrad. Ponieważ nie mogą ich odzyskać od głównych wykonawców, gdyż często są to firmy w stanie upadłości, to domagają się zapłaty od inwestora - czyli GDDKiA.

Wypłatę pieniędzy przez GDDKiA firmom poszkodowanym przy budowie dróg umożliwia specustawa z 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców. Poszkodowani przedsiębiorcy mogą się zwrócić o wypłatę pieniędzy do generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad, który z kolei będzie dochodził pieniędzy od wykonawców, którzy nie zapłacili. Pieniądze wypłacane poszkodowanym firmom pochodzą z Krajowego Funduszu Drogowego.

_ - To przedsiębiorcy, którzy złożyli wnioski o wypłatę pieniędzy do oddziału warszawskiego. Zaprosiliśmy delegację protestujących do środka, żeby porozmawiać i wyjaśniać, że nie ma mowy o opieszałości z naszej strony, jeśli chodzi o wypłaty _ - powiedziała rzeczniczka GDDKiA.

Jak wyjaśniła, zaliczki są wypłacane przedsiębiorcom niezwłocznie po tym, kiedy dostarczą oni wszystkie wymagane ustawą dokumenty i kiedy ich wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Poinformowała, że przedsiębiorcy muszą m.in. dostarczyć oświadczenie, że wykonali dane prace osobiście i że rozliczyli się ze swoimi podwykonawcami. Takie oświadczenie muszą złożyć w oddziale osobiście lub przysłać z podpisem poświadczonym przez notariusza.

_ - Staramy się pomagać tym ludziom najbardziej jak to jest możliwe. Na przykład występujemy do sądu o spisy wierzytelności firm, a oni muszą tylko wskazać, w którym punkcie są ujęci _ - wyjaśniła rzeczniczka. - _ Im szybciej otrzymamy komplet dokumentów, tym szybciej będziemy mogli wypłacić pieniądze _ - dodała rzeczniczka.

Stwierdziła, że w oddziale warszawskim Dyrekcji złożono do tej pory 121 wniosków o płatność, na łączną kwotę 79 mln zł. 22 z tych wniosków zostało odrzuconych, a 45 przedsiębiorców już otrzymało pierwsze wypłaty. Wypłacona do tej pory suma z tego oddziału to niemal 12 mln zł.

Przedsiębiorcy zaproszeni do siedziby GDDKiA, spędzili tam kilka godzin. Omawiali wspólnie z urzędnikami z GDDKiA, po kolei poszczególne przypadki i ustalali, jakich dokumentów jeszcze brakuje. Jak poinformowała rzeczniczka, spotkanie zakończyło się ok. godz. 16.30.

Czytaj więcej w Money.pl
Za trzy miesiące - 271 km nowych dróg? Od listopada 2007 do końca lipca br. oddano do ruchu 531,6 km autostrad i 558,4 km dróg ekspresowych.
Ratowanie tej branży pochłonie miliardy Na dokończenie budowy dróg i zahamowanie fali bankructw firm budowlanych trzeba wydać nawet 10 miliardów złotych - czytamy w "Pulsie Biznesu".
Może upaść nawet 40 procent firm drogowych Pracę może stracić 50 tysięcy pracowników. Wszystko przez błędy...
Tagi: gddkia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz