Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budowa autostrady A1. SLD żąda dymisji wiceministra

0
Podziel się:

Naszym zadaniem premier powinien poinformować co to za nowe praktyki spotykania się i ustalania inwestycji drogowych w restauracjach.

Budowa autostrady A1. SLD żąda dymisji wiceministra
(Szelag/Reporter)

Politycy SLD: Dariusz Joński i Wojciech Szewko zażądali, by premier Donald Tusk zdymisjonował wiceministra transportu Tadeusza Jarmuziewicza. Chodzi o kwietniowe, nieformalne spotkanie Jarmuziewicza z przedstawicielami firmy Alpine Bau w sprawie budowy odcinka autostrady A1.

Politycy Sojuszu zażądali też wyjaśnień od premiera w tej sprawie. Nie wykluczyli, że w przyszłym tygodniu złożą w Sejmie wniosek o informację rządu dotyczącą kontaktów Jarmuziewicza z Alpine Bau.

O spotkaniu poinformowało wczoraj radio RMF FM. Według stacji, powołującej się na pracowników Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, chodziło o prowadzone w restauracji rozmowy na temat budowy odcinka autostrady A1 Świerklany-Gorzyczki, w których oprócz wiceministra uczestniczyli przedstawiciele inwestora, czyli firmy Alpine Bau i lokalnych władz. W spotkaniu, które miało odbyć się 22 kwietnia w jednej z restauracji w Mszanie, nie brali udziału przedstawiciele GDDKiA.

- _ To taki nowy sposób konsultowania inwestycji drogowych _ - ironizował Joński. - _ W związku z tą formą konsultowania się nie mamy innego wyjścia, jak tylko i wyłącznie wnioskować do pana premiera, żeby jak najszybciej wyciągnął wnioski personalne wobec pana wiceministra i odwołał go _ - zaznaczył rzecznik Sojuszu.

SLD oczekuje też wyjaśnień Tuska w tej sprawie. - _ Naszym zadaniem premier powinien poinformować co to za nowe praktyki spotykania się i ustalania inwestycji drogowych w restauracjach. Albo to był wyjątkowy przypadek i tylko i wyłącznie dotyczy pana wiceministra, albo dotyczy być może innych wiceministrów, którzy wybierają takie, a nie inne miejsca. To rodzi wiele wątpliwości i premier jest zobowiązany do wyjaśnienia _ - podkreślił Joński.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/34/m245538.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/autostrada;a1;zagrozona;firma;wycofuje;sie;z;budowy,40,0,1305640.html) *A1 zagrożona. Winna może być GDDKiA * Firma budująca drogę grozi, że jeśli GDDKiA nie rozwiąże problemów, odstąpi także od innych umów z nią. Zapowiedział, że jeśli do końca tygodnia Tusk nie przedstawi w tej sprawie wyjaśnień na konferencji prasowej, wówczas klub Sojusz złoży w Sejmie wniosek o informację rządu na temat działań Jarmuziewicza.

Szewko ocenił, że wiceminister transportu jest albo osobą _ skrajnie niefrasobliwą _ albo zlekceważył zalecenie szefa resortu Sławomira Nowaka, by z wykonawcami inwestycji drogowych spotykać się tylko w obecności przedstawicieli GDDKiA. - _ Jeśli tak, to jest osobą absolutnie krnąbrną, nieposłuszną i grającą swojemu szefowi na nosie _ - mówił polityk Sojuszu. Według niego obie te możliwości wskazują jednak na to, że Jarmuziewicz nie nadaje się na wiceministra.

Według RMF pracownicy ministerstwa mieli zakaz spotkań towarzyskich z przedstawicielami firm wykonujących inwestycje zlecone przez GDDKiA; chodziło o to, aby nie osłabiać pozycji ministerstwa w razie procesów sądowych.

W ocenie Szewki, jest również _ trzecie potencjalne uzasadnienie _. - _ Takie, że rzeczywiście to, co sugerują media jest prawdą, że te relacje są niejednorazowe i mają bardziej skomplikowany charakter, nie przesądzamy jakie _ - zaznaczył polityk SLD.

Sam Jarmuziewicz poinformował wczoraj, że w najbliższym czasie zażąda sprostowania oraz przeprosin od redakcji RMF i portalu rmf24, według których brał on udział w nieformalnym spotkaniu z przedstawicielami wykonawcy odcinka autostrady A1. Wyjaśnień od swego podwładnego zażądał Nowak. _ Zleciłem kontrolę sprawy przez Dep. Kontroli MTBiGM _ - napisał Nowak w środę na Twitterze.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/203/m204747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/budowa;autostrad;w;polsce;co;dalej;z;a1,219,0,1155035.html) *Kontrakt zerwany. Co dalej z autostradą A1? * Minister transportu Sławomir Nowak zakłada, że przetarg na dokończenie budowy autostrady A1 w woj. kujawsko-pomorskim będzie ogłoszony na przełomie września i października. Odejścia Jarmuziewicza z funkcji w ministerstwie domaga się także PiS. Na zorganizowanej w czwartek w Opolu konferencji prasowej sekretarz regionalnej organizacji PiS Arkadiusz Szymański powiedział, że jego ugrupowanie oczekuje najpierw, że pochodzący z Opola Jarmuziewicz sam złoży dymisję.

- _ Dajemy panu Jarmuziewiczowi tydzień na honorowe zrzeczenie się funkcji, do czasu wyjaśnienia sprawy przez CBA. Jeśli tego nie zrobi nasz klub parlamentarny skieruje oficjalny list do pana premiera - bo być może w nawale obowiązków, ta sprawa mu gdzieś umknęła - domagając się zdymisjonowania wiceministra _ - mówił Szymański.

Według niego, jeśli Jarmuziewicz sam nie odejdzie, a premier go nie zdymisjonuje _ całe odium sprawy _ spadnie na Donalda Tuska, który _ toleruje takie rzeczy w swoim rządzie _. Polityk PiS dziwił się także, że Jarmuziewicz nie zapowiedział procesu przeciwko autorowi notatki o jego spotkaniu z przedstawicielami Alpina Bau (którą sporządzili pracownicy GDDKiA), tylko przeciwko dziennikarzom RMF FM, którzy ujawnili całą sprawę.

_ Wnikliwą analizę _ informacji medialnych o wiceministrze Jarmuziewiczu zapowiedziało Centralne Biuro Antykorupcyjne. - _ Trudno na tym etapie jednoznacznie stwierdzić, czy doszło do naruszenia prawa _ - zastrzegł jednak wczoraj w rozmowie rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

Czytaj więcej w Money.pl
Zegar dla tego ministra tyka. Donald Tusk... _ Piramida niekompetencji tego rządu przerasta wszelkie możliwe granice. I tak się również dzieje w przypadku ministra... _
Wiadomo, kto dokończy A1. Kiedy pojedziemy? Przetargi na dokończenie fragmentu autostrady A1 Czerniewice - Kowal ogłoszono po tym, jak na początku września zostały zerwane dotychczasowe kontrakty.
Otworzyli A1 i jest od razu... objazd Częściowe otwarcie przygranicznego odcinka A1 umożliwia kierowcom lekkich samochodów skrócenie przejazdu między czynnymi odcinkami autostrad - polskiej A1 oraz czeskiej D1.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)