Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budowa dróg w Polsce. Będzie wyjazd z Kielc

0
Podziel się:

Prezydent Kielc i p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisali dziś umowę na dofinansowanie budowy wyjazdu z miasta na krajową trasę nr 73.

Budowa dróg w Polsce. Będzie wyjazd z Kielc
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEIPTMWd

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych Paweł Szaciłło podpisali dziś umowę na dofinansowanie budowy wyjazdu z miasta na krajową trasę nr 73. Na inwestycję przeznaczono 120 mln zł.

Podpisanie umowy na dofinansowanie projektu _ Rozbudowa ul. Ściegiennego w ciągu drogi krajowej nr 73 w Kielcach _ oznacza zabezpieczenie finansowe inwestycji planowanej przez władze stolicy województwa świętokrzyskiego od prawie 10 lat. W ubiegłym roku jednopasmową ul. Ściegiennego przejechało ponad 13 mln pojazdów, co daje średnią około 36 tys. samochodów na dobę. Gmina Kielce na dotychczasowe przygotowania do rozpoczęcia inwestycji wydała blisko 21 mln zł.

_ - Miasto, starając się o dofinansowanie, wykupiło około 200 działek, mamy też pełną dokumentację inwestycji. Przetarg na jej realizację powinien być rozstrzygnięty w najbliższym czasie, a prace rozpoczną się wiosną. Jest to dobra informacja nie tylko dla mieszkańców Kielc, ale całej południowej części regionu, korzystającej z tej trasy _ - podkreślił po podpisaniu umowy prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Dodał, że w uzyskaniu dofinansowania pomogli miastu świętokrzyscy posłowie, którzy lobbowali w ministerstwie transportu, podkreślając rangę inwestycji dla komunikacji w regionie.

bEIPTMWf

P.o. dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych podkreślił, że inwestycja, która ma zapewnione 120 mln zł dofinansowania z pieniędzy unijnych, jest jedną z najważniejszych i największych rozpoczynanych obecnie w regionie świętokrzyskim. _ - Projekt jest bardzo dobrze opracowany, a przygotowania do jego rozpoczęcia zaawansowane. Teraz pozostaje czekać na wnioski o płatności _ - powiedział Szaciłło.

W ramach inwestycji ma powstać blisko 5 km dwupasmowej ul. Ściegiennego wraz z chodnikami, ścieżkami rowerowymi i drogami dojazdowymi. Uporządkowana zostanie również infrastruktura podziemna. W lutym, jak poinformował dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach Piotr Wójcik, przeprowadzona zostanie wycinka drzew, aby wykonawca mógł zacząć prace wczesną wiosną. W 2015 roku kierowcy powinni już jeździć nową trasą.

Do przetargu na wykonanie ul. Ściegiennego oferty zgłosiło 11 firm. Najtańsza oferta opiewa na 65 mln 800 tys. zł, najdroższa prawie 137 mln zł. Inwestycja otrzyma 85 proc. dofinansowania z pieniędzy Programu Infrastruktura i Środowisko. Jej ostateczna cena i wykonawcy powinni być znani do końca stycznia.

Czytaj więcej w Money.pl
Inwestycja za 294 mln zł. Kto do przetargu? Dwa konsorcja oraz jedna firma zgłosiły się do przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie szerokopasmowej sieci internetowej na Podkarpaciu.
Kiedy ta autostrada bedzię przejezdna? GDDKiA ogłosiła przetarg na dokończenie prac na trzech odcinkach autostrady A1 w województwie kujawsko-pomorskim.
Zero dziur na drogach? Ta maszyna ma się z nimi rozprawić Na 25 proc. amerykańskich miejskich dróg znajdują się różnej wielkości dziury i pęknięcia, które kosztują każdego kierowcę średnio 335 dolarów rocznie. Niewiele inaczej sytuacja ma się w Polsce, gdzie np. warszawiacy z tego samego powodu wydają każdego roku średnio niemal 1800 złotych.
bEIPTMWG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)