Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budowa dróg w Polsce. Komisja Europejska chce audytu kontraktów

0
Podziel się:

Komisja Europejska chce, aby polskie władze przeprowadziły audyt kontraktów będących przedmiotem skarg wykonawców.

Budowa dróg w Polsce. Komisja Europejska chce audytu kontraktów
(Szelag/Reporter)

KE poprosiła polskie władze, by przeprowadziły audyt kontraktów będących przedmiotem skarg wykonawców. Chce też informacji o zarządzaniu kontraktami drogowymi przez GDDKiA. Od rezultatów audytu i analizy KE zależy ewentualne zawieszenie wypłaty funduszy UE.

- _ Komisja Europejska poprosiła polskie władze, by po pierwsze udzieliły więcej informacji o zarządzaniu kontraktami budowy dróg przez GDDKiA. Poprosiliśmy też władze audytowe w polskim ministerstwie finansów, by przeprowadziły audyt konkretnych kontraktów _ - powiedziała rzeczniczka KE ds. polityki regionalnej Shirin Wheeler. Wyjaśniła, że chodzi o kontrakty, które są przedmiotem skarg m.in. zagranicznych wykonawców.

Dodała, że audyt jest spodziewany w pierwszym kwartale przyszłego roku i dopiero po analizie jego rezultatów KE zdecyduje, co dalej. Analiza ta może zająć _ miesiące lub tygodnie _. Rzeczniczka zastrzegła, że za wcześnie spekulować, co zrobi KE, ale poinformowała, że gdyby Komisja stwierdziła _ systemowe problemy z zarządzaniem _ projektami współfinansowanymi przez UE (np. w obszarze przetargów), to może zawiesić wypłatę środków UE do czasu naprawy sytuacji lub poprosić o _ korektę finansową _.

Wheeler zaznaczyła, że to władze krajowe są głównie odpowiedzialne za zarządzanie projektami współfinansowanymi z funduszy UE. Podkreśliła, iż wierzy w polskie władze, że właściwie przeprowadzą audyt.

O prośbie KE o audyt w środę poinformował Reuters. Napisał, że dochodzenie może zadać poważny cios w reputację Polski, która w Brukseli podawana jest jako przykład dobrego korzystania ze środków UE. Według szacunków Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, na które powołuje się agencja, suma płatności, o które wykonawcy toczą spory z GDDKiA w sądzie, opiewa na 6 mld zł.

Reuters zauważa, że dzięki jednemu z największych projektów infrastrukturalnych w Europie - w ciągu czterech lat ponad dwukrotnie zwiększyła się liczba kilometrów dróg szybkiego ruchu w Polsce. Ale w tym samym czasie GDDKiA zostawiła dziesiątki wykonawców autostrad z niezapłaconymi rachunkami.

GDDKiA podkreśla jednak, że działa zgodnie z prawem, a spory z wykonawcami powstały głównie dlatego, że kontrahenci mieli problemy z zachowaniem wymaganej jakości budowanych dróg.

Czytaj więcej w Money.pl
Śledztwo Komisji Europejskiej w Polsce KE już w sierpniu wezwała UKE, by wycofał się z planów rezygnacji z regulacji cen, które Telekomunikacji Polskiej płacą inni operatorzy za dostęp do jej szerokopasmowej sieci.
Te fundusze unijne wykorzytamy w pełni Unijne pieniądze, jakie dostała Polska na realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013, będą w pełni wykorzystane.
Praca dla wszystkich młodych! To nie żart Bruksela chce zobowiązać państwa UE do zapewnienia miejsc pracy wszystkim osobom poniżej 25 lat, które szukają zatrudnienia.
fundusze unijne
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)